Niezwykły tabor cygański

26 lipca z pod Muzeum  Etnograficznego w Tarnowie wyruszył  Tabor Pamięci Romów. Tak bardzo międzynarodowego Taboru Pamięci Romów jeszcze nie było! Nie Tylko polscy Romowie, ale goście ze Słowacji Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Australii i Japonii spotkają się na tej legendarnej imprezie, która jak zwykle podąży taborowymi wozami z Tarnowa, przez Żabno, Borzęcin do Szczurowej.

W grupie japońskich gości znajdzie się dwóch mnichów buddyjskich, którzy zamierzają spać na gołej ziemi i żywić się wyłącznie „darami lokalnej natury”.

Dziewiętnasty już Tabor Pamięci Romów, to tradycja zaczęta przez Adama Bartosza w 1996 roku, kiedy oficjalnie uczono pamięć Cyganów zamordowanych przez hitlerowców w okolicach Szczurowej.

Romski Tabor, podobnie jak w minionych latach, zakończy się w sobotę 28 lipca wielkim koncertem w szczurowskim Parku Dworskim, podczas którego wystąpią romscy artyści z   Polski, Słowacji i Rumunii.  Gwiazdą koncertu będzie Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy), która zrobiła sobie na tę okazję krótką przerwę we wspólnych koncertach z Kayah.

Dzięki niezwykłej przychylności władz Gminy Szczurowa, a szczególnie jej wieloletniego wójta pana Mariana Zalewskiego, każdy finał Taboru romskiego jest w Szczurowej wspaniałą i niezapomnianą imprezą, a organizatorzy i uczestnicy są wdzięczni za gościnność i pomoc Szczurowian.

W tymże Parku, przy kapliczce, odbędzie się wcześniej ceremonia zbiorowego chrztu dzieci romskich i osób dorosłych, którą poprowadzi Krajowy Duszpasterz Romów (Romano Raszaj), ks. Stanisław Opocki. Natomiast grekokatolicki ksiądz ze Słowacji, Peter Horvath przyjedzie na Tabor z grupą utalentowanych romskich dzieci, które podczas wędrówki będą miały plener malarski.

Rumuńska woltyżerka z kolei poprowadzi zawody strzelania z bicza, czyli umiejętności bardzo niegdyś popularnej  pośród wędrujących Romów, wielkich miłośników koni i tresury niedźwiedzi.

Taborowi towarzyszyć będzie ekipa filmowa ze Słowackiej Akademii Nauk, która realizuje film o Adamie Bartoszu,  etnologu i twórcy m.in. Romskiego Muzeum w Tarnowie, Romskiego Taboru Pamięci oraz  wielu innych zdarzeń naukowych i kulturalnych o Romach.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku