Menu

VI Turniej Rycerski pod Wieżycą 6-8 lipca 2018

 Kolejny raz prawie półtorej setki rekonstruktorów historycznych wieku XIII. z 20 grup z całego kraju przybyło na nasze bagno pod Wieżycą. Po piątkowym montażu ogromnego obozowiska przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe i indywidualne lekko zbrojnych oraz bieg dam. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz do kaplicy w Oleśnicy.

Po raz pierwszy pod Wieżycą, dzięki Bractwu Świętego Jakuba pojawiła się też konnica. A było tak…

   Dnia owego Grododzierżca sprosił na swe ziemie gawiedź wszelaką i ku jej uciesze kramarzy licznych a i zespół grajków „Liarman” zwany. Piewica z owej kapeli z Santiago de Compostela pochodzi, miasta do którego pielgrzymki z całej Europy ciągną by hołd relikwiom św. Jakuba apostoła Chrystusa oddać.  Dwie niedziele minęły jak dwoje z Bractwa naszego związało się węzłem małżeńskim,  przeto my i wszyscy goście nasi w ramach ślubnego podarku, przed gawiedzią licznie zgromadzoną,  teatrum odegraliśmy ich losy przedstawiające.  Były zaloty wczesne i  mnich co ślubu udzielił,  a i bitwa okrutna z poganami, co  pannę młodą ze ślubnego kobierca porwali. Na szczęście nasze, z Bożą pomocą chrześcijańskie rycerstwo, w sile wielkiej gród innowierców oblegając, wybrankę naszego rycerza odbiło.  Dnia drugiego, po weselnej biesiadzie, łucznicy co z ziem okolicznych i dalekich przybyli  kunszt swój strzelecki pokazali.  Na koniec zaś Grododzierżca w podzięce za cudowne ocalenie panny młodej przed pogańską chucią,  pielgrzymkę do Oleśnickiej kaplicy zarządził.  

Pomysłodawcą i organizatorem VI Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” obchodzące w tym roku X rocznicę istnienia. Wsparły go 2 inne grupy rekonstrukcji historycznej – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca.

                                                                                                     Poczet Bagiennych z Wieżycy

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>