Menu

Ostatnie pożegnanie Pułkownika Jerzego Pertkiewicza

W środę, 4 lipca, o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie na Burku została odprawiona Msza pogrzebowa, po mszy nastąpiło odprowadzenie ciała do grobowca rodzinnego na Starym Cmentarzu.

`

Pułkownik Jerzy Pertkiewicz miał 98 lat, był żołnierzem kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. Walczył między innymi w bitwie nad Bzurą. Po rozpoczęciu akcji „Burza” trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina” w batalionie „Barbara”. Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1979 roku obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Od czasów nauki w gimnazjum był aktywny w harcerstwie, a w późniejszych latach w organizacjach kombatanckich. Za zasługi wojenne został odznaczony między innymi: Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem za Warszawę, Medalem Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>