Menu

Piperyna – pomocnik w utracie zbędnych kilogramów

Piperyna – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą i dlaczego często wymienia się ją w kontekście odchudzania? Czy rzeczywiście piperyna jest pomocna w celu pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czym jest i jak działa piperyna

Piperyna to związek, który jest jednym ze składników czarnego pieprzu. To ona decyduje o jego charakterystycznym, ostrym smaku i aromacie. Badania przeprowadzone w 2012 r. wykazały, że poprzez spożywanie piperyny można wyraźnie zredukować ilość tłuszczu w układzie krwionośnym. Wynika to z jej właściwości polegających na hamowaniu powstawania nowych komórek tłuszczowych w organizmie. Właściwości te są z kolei efektem zmiany funkcjonowania genów wpływających na tworzenie się wspomnianych komórek tłuszczowych. Spożywając piperynę, można też się spodziewać szybszej przemiany materii, co z kolei przekłada się na większe ubytki energetyczne i skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej.

Regulując proces produkcji kwasów żołądkowego, trzustkowego i jelitowego, piperyna usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego. Jej regularne spożycie przekłada się również na skuteczniejszą przyswajalność wielu witamin i mikroelementów, jak np. selen, witamina C, koenzym Q10, beta-karoten, witamina A czy witamina B6. Po piperynę warto sięgać w przypadku złego samopoczucia – nie tylko dodaje energii do życia, ale też ma właściwości antydepresyjne, podnosząc poziom serotoniny i dopaminy w organizmie, czyli tzw. hormonów szczęścia. Zwraca się także uwagę na jej potencjalne działanie przeciwnowotworowe i przeciwbólowe.

Piperyna na odchudzanie

Jak widać, piperyna ma szereg korzystnych właściwości zarówno dla zdrowia, jak i z punktu widzenia osoby odchudzającej się. A co ze skutkami ubocznymi? Jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych. W końcu jest to składnik występujący w pieprzu, który miliardy ludzi spożywają każdego dnia.

Ponieważ piperyna jest składnikiem pieprzu, jedzenie mocno doprawionych potraw pozwala dostarczyć go do organizmu. Problem jednak w tym, że jakość surowców wykorzystywanych do przemysłowej produkcji pieprzu jest bardzo niska, poza tym nie każdy lubi ostre i pikantne potrawy. Nie oznacza to bynajmniej, że trzeba rezygnować z piperyny, ponieważ z równie dobrym skutkiem można ją dostarczyć za pośrednictwem suplementów diety. W sklepach kulturystycznych bez problemu dostaniesz specyfiki odchudzające, które bazują na piperynie, takie jak np. Piperine Fast od SFD.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.sfd.pl

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>