Obchody upamiętniające pierwszy transport do Auschwitz

Dziś odbyły się uroczyste obchody upamiętniające pierwszy transport do KL Auschwitz z Tarnowa, który miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Na obchodach obecni byli prezydent miasta Tarnowa Roman Ciepiela, zastępca dyrektora muzeum Auschwitz – Birkeanu Anna Skrzypińska oraz prezes tarnowskiego oddziału towarzystwa pamięci nad Oświęcimiem Ryszard Lis.

Będąc tutaj dajemy świadectwo naszej absolutnej niezgody na to co wydarzyło się w tym miejscu i mam nadzieję, że się nigdy nie powtórzy –  mówił w swoim przemówieniu Roman Ciepiela.

Prezydent w swojej przemowie podkreślał wielkość tragedii, która wydarzyła się w tym miejscu przed laty, mówił, że nie wyobraża sobie jak człowiek mógł dopuścić się tak okrutnego zachowania wobec innych ludzi.

W obchodach udział brały również poczty sztandarowe z tarnowskich szkół oraz rodziny ofiar tragedii.