Menu

Nowości wydawnictwa Insignis

Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat

Książka jest niezwykła, a autorka włożyła trud nie tylko pracy za biurkiem, ale także w terenie, co widać w opisach miejsc i w bardzo przybliża temat. Karin Bojs, autorka książki zagłębiła się w historię swojej rodziny aż 54 000 lat wstecz. Przy współpracy z naukowcami powstało niezwykłe, nowatorskie i osobiste spojrzenie na genetykę i geny, które w zdumiewający sposób odsłania dzieje pewnej rodziny oraz dowodzi wspólnej historii wszystkich europejskich narodów.
Coraz więcej osób szuka informacji o swoim pochodzeniu – myślę, że temat książki spotka się z olbrzymim zainteresowaniem także i u nas w kraju. Dodatkowych atutem tej książki jest prosty język.

Książka spotkała się z pozytywnym odbiorem, piszą o niej m.in.:
Wnikliwa i niezwykle osobista opowieść kierowana do czytelników zainteresowanych prehistorią Europy, genealogią i archeologią – Cate Hirschbiel, Library Journal
Skrupulatna, zawsze na bieżąco i w żadnym wypadku nie nudna Karin Bojs zamaszyście kreśli obraz ewolucji człowieka, podpierając się wynikami setek badań naukowych […] ukazuje, jak genetyka zrewolucjonizowała nasze postrzeganie przeszłości – Karin Altenberg, „The Wall Street Journal”

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

 6 czerwca do księgarń trafi książka Adama Kaya „Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza” . To głośny i obrazoburczy brytyjski bestseller, który natychmiast po premierze trafił na pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się książek Sunday Timesa. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków. Bardzo dobre recenzje pojawiły się w takich tytułach jak The Times, Financial Times, The Guardian … Książka zdobyła także kilka nagród.

 „Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza” to zapiski autora, który kilka lat pracował jako młody lekarz w państwowych szpitalach brytyjskiej służby zdrowia. Pracując jako ginekolog, położnik, chirurg. W swojej karierze zetknął się z wieloma osobliwymi, przerażającymi, komicznymi i bardzo trudnymi do wyobrażenia przypadkami i sytuacjami. Opisuje je z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem (Kay jest także komikiem, stand-uperem, autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych) . Książka od pierwszych storn wciąga i rozśmiesza. Wkrótce jednak okazuje się, że śmiech czytelnika – nieunikniony efekt lektury „Będzie bolało” – jest tak naprawdę śmiechem przez łzy

`

Droga szamana

 20 czerwca będzie miał swoją premierę numer jeden na liście najpopularniejszych e-booków. To książka Droga Szamana. Etap pierwszy: początek – autor Wasilij Machanienko (w wydaniu papierowym również).
Wyjątkowa książka fantasy LitRPG pióra jednego z ojców gatunku, przełożona na język angielski, niemiecki, polski, czeski i koreański.

Droga Szamana to Barliona, wirtualny świat pełen potworów, walk, przygód, tajemnic i żądnych wygranej graczy.
Ściągają do Barliony milionami, spragnieni tego, co w prawdziwym życiu niedostępne: elfów i magii, krasnoludów i gnomów, smoków i księżniczek oraz niezapomnianych konfrontacji.
Gra w Barlionie stała się tak popularna, ze jego uczestnicy decydują się pozostać online całymi miesiącami, nie wracając do świata rzeczywistego –
zamknięci w podtrzymujących funkcje życiowe  organizmy kapsułach, ścigają się z innymi w levelowaniu postaci, zdobywaniu osiągnięć i stawaniu się coraz ważniejszymi figurami rozrywki.
Bo w Barlionie wszystko jest dozwolone: możesz atakować innych graczy, wejść na wyższy poziom, zostać mitycznym bohaterem, czarnoksiężnikiem albo legendarnym złodziejem.
Jedyna zasada, która jeszcze obowiązuje, głosi że żaden gracz nie czuje prawdziwego bólu i cierpienia …

Trzyskładnikowe wypieki

20 czerwca będzie miała premierę książka kulinarna „Trzyskładnikowe wypieki” Sarah Rainey. Głównym jej założeniem jest przełamanie myślenia o pieczeniu. „Trzyskładnikowe wypieki” sprawią, że przygotowywanie smakołyków okaże się łatwiejsze i przyjemniejsze, niż mogłoby się wydawać. Sarah Rainey przygotowała ponad 100 zdumiewająco prostych przepisów na przepyszne ciasta, ciasteczka, bułeczki i chleby, desery, słone przekąski i łatwe lody – a każdy z nich z wykorzystaniem zaledwie trzech prostych składników, których nie trzeba tygodniami szukać w sklepach.

„Trzyskładnikowe wypieki” to zaproszenie do świata kruchych ciasteczek, wilgotnych ciast, puszystych muffinów, kremowych lodów i całego mnóstwa innych pyszności, gwarantujących moc frajdy i doznań smakowych. Poznaj świetne przepisy dla dzieci i dla dorosłych, dla ekspertów i amatorów, dla studentów, początkujących i zaawansowanych – czyli dla każdego, kto chce wprowadzić powiew świeżości do swojej kuchni: bez wielkiej filozofii, za to z potężną dawką smaku i prawdziwej radości z pieczenia.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>