Menu

Zapowiedzi weekendowe

Wystawy fotografii, koncert Szkoły Muzyków Rockowych, przedstawienia „Akademii Mr Kleks” oraz „Pikantnych” to najważniejsze kulturalne propozycje na weekend. Zapraszamy także na kolejną edycję „Zamkomanii” i Rowerowego Rajdu Sokołów Dookoła Tarnowa oraz na festiwal „Dalekosiężni 2018”. Kibicom sportu polecamy natomiast pojedynek żużlowców Grupy Azoty Unii Tarnów i ostatnie w tym sezonie mecze piłkarskie naszych drużyn.

Piątek

Jeszcze tylko dzisiaj i jutro, w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury oglądać można wystawę fotograficzną „Odbicia”, na której prezentowane są prace uczniów drugiej klasy fotograficznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Fotografie przedstawiają odbicia, głównie naturalne, ale i powstałe w drodze fotomontażu. Ich wspólnym mianownikiem jest miasto; zostały wykonane tak, aby element ten powtarzał się i nadawał zdjęciom dodatkową spójność. Wystawa czynna jest dzisiaj do godz. 18, jutro oglądać można ją w godz. 10-17.

Od wczoraj w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury czynna jest wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej „Powroty”. Agnieszka Traczewska od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęcone chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków, a także portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich mieszkających w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Wystawa jest jednym z wydarzeń tegorocznych obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”. Oglądać można ją do 15 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz 10-18 oraz w sobotę od godz. 10 do 17.

O godz. 17 w Biurze Wystaw Artystycznych (Pałacyk Strzelecki przy ul. Słowackiego 1) rozpocznie się wykład Julity Dembowskiej i Karola Hordzieja poświęcony twórczości Władysława Hasiora i Zofii Rydet. Towarzyszy on wystawie „Malowane domy. Władysław Hasior i Zofia Rydet”, będącej pierwszym po wielu latach spotkaniem dwóch wybitnych osobowości polskiej sztuki. Wykład będzie jednym z punktów IV Tarnowskiego Weekendu Fotografii.

W Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie (ul. Krakowska 4) o godz. 17.30 rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Jakuba Mirochny „Big Apple – czyli jak wskoczyłem w życie nowojorczyka”.

Jeszcze dzisiaj zapraszamy także do piwnic Tarnowskiego Centrum Kultury na kolejny, będący podsumowaniem całorocznej nauki, koncert Szkoły Muzyków Rockowych S. M. Rock. Koncert składał będzie się z dwóch części: w pierwszej wystąpią uczniowie szkoły, w drugiej scenę przejmą profesjonaliści – nauczyciele Szkoły Muzyków Rockowych: Żaneta Lubera, Norbert Pajek, Piotr Niedojadło, Piotr Wojtanowski i Bartłomiej Rojek. Początek koncertu o godz. 19.

Sobota

O godz. 10 na Górze św. Marcina rozpocznie się Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. W ramach kolejnej edycji „Zamkomanii” zwiedzić będzie można również ruiny tarnowskiego zamku (godz. 15) oraz przyjrzeć się rozpoczynającej się około godz. 19 bitwie o zamek.

Pałacyk Strzelecki gościć będzie uczestników, organizowanego po raz pierwszy w Tarnowie, przeglądu fotograficznych portfolio. Prace uczestników oceniane będą przez czwórkę recenzentów: Julitę Dembowską, Marka Grygiela, Karola Hordzieja i Ewę Łączyńską-Widz, a następnie prezentowane na specjalnie przygotowanym „stole wystawowym”. Oglądać będzie je można do końca IV Tarnowskiego Weekendu Fotografii, czyli do niedzieli do godz. 19. Początek przeglądu o godz. 11.

Na dużej scenie tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zaprezentowane zostanie kolejne przedstawienie „Akademii Mr Kleks” w reżyserii Darii Wiktorii Kopiec. Jest to nowatorska adaptacja Elżbiety Chowaniec oparta na motywach książki Jana Brzechwy. W spektaklu obok tarnowskich aktorów występują młodzi debiutanci – adepci sceny hip-hopowej, rapowej i szeroko pojętego street-dance. Początek spektaklu o godz. 12.

Tuż przed wakacjami, w Centrum Sztuki Mościce odbędą się letnie spotkania podróżników „Dalekosiężni 2018”. W pierwszym dniu, od godz. 14 o swoich podróżach opowiadać będą: Dariusz Bukowski („42 tys. kilometrów motocyklem”), Andrzej Meller (Wietnam jakiego nie znacie”), Daria i Wojciech Kostykowie („Nowa Zelandia pieszo i stopem”) oraz Michał Szczęśniak (Podróż intuicyjna po Ameryce Południowej”). Zakończeniem pierwszego dnia będzie rozpoczynający się o godz. 20 koncert trojga członków zespołu „Na Bani” czyli składu „Myszy i ludzie”.

Na godz. 15 zaplanowano początek Szkolnego Pikniku Rodzinnego na obiektach Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Sportowymi w Tarnowie-Mościcach. Organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje, podczas pikniku dojdzie również do piłkarskiego pojedynku pomiędzy reprezentacjami Ligi Rodziców i policji.

Ostatni w tym sezonie mecz przed swoją publicznością rozegrają trzecioligowi piłkarze Unii Tarnów. W rozpoczynającym się o godz. 17 spotkaniu rywalem „Jaskółek” będzie Wólczanka Wólka Pełkińska.

O tej samej porze rozlegnie się pierwszy gwizdek na stadionie przy ul. Warsztatowej. W spotkaniu piłkarskiej klasy okręgowej, Metal Tarnów zmierzy się z Łukovią. Dla tarnowian będzie to ostatni w tych rozgrywkach mecz na własnym terenie.

Niedziela

W godz. 10-17 w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych odbywać będą się – podczas IV Tarnowskiego Weekendu Fotografii – bezpłatne warsztaty fotograficzne w ramach Akademii Olympusa. Spotkanie z doświadczonym fotografem, blogerem i redaktorem Jakubem Kaźmierczykiem będzie dla każdego miłośnika fotografii świetną okazją do zgłębienia wiedzy. Zakończą go zajęcia praktyczne z portretu w plenerze z udziałem doświadczonej modelki.

O godz. 10 z tarnowskiego rynku wyruszą uczestnicy, organizowanego przez Stowarzyszenie Sportowe Sokół Tarnów, Rowerowego Rajdu Sokołów Dookoła Tarnowa. Jego uczestnicy pojadą trzema trasami o różnym stopniu trudności, a rajd zakończy się na terenie Parku Biegowego „Marcinka”.

Na godz. 11 zaplanowano finał Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. O godz. 15 wszyscy zainteresowani będą natomiast mogli wziąć udział w zwiedzaniu ruin zamku na Górze św. Marcina.

Po raz ostatni w tym sezonie o ligowe punkty powalczą koszykarze MUKS 1811 Unii Tarnów występujący w rozgrywkach klasy kadetów ”B”. W rozpoczynającym się o godz. 11 meczu, tarnowianie zagrają w hali Miejskiego Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach z UKS Kadet Oświęcim.

Niedziela na osiedlu? Czemu nie? O godz. 14 na boiskach i terenach zielonych między blokami Westerplatte 7 i 17 rozpocznie się trzeci już społeczny piknik sąsiedzki, dedykowany osiedlowym dzieciom. Przebiegał on będzie pod hasłem „W prezencie dla dzieci – od mieszkańców dla mieszkańców”.

Również o godz. 14 ostatni w sezonie mecz rozegrają czwartoligowe piłkarki drugiej drużyny Tarnovii. W pojedynku, którego stawką będzie bezpośredni awans do trzeciej ligi, tarnowianki zmierzą się na stadionie przy ul. Bandrowskiego z Górnikiem Wieliczka.

Drugi dzień festiwalu „Dalekosiężni 2018” rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce o godz. 15 spotkaniem z Tomaszem Jakubcem, który opowie o Colorado widzianym oczami polskich kajakarzy. Przed tarnowskimi miłośnikami aktywnego spędzania czasu wystąpią ponadto: Grzegorz Dzik („Samotny trawers Półwyspu Skandynawskiego”), Stanisław Leszczyński („Rowerem z Bogoty na Ziemię Ognistą”) oraz Wojciech Jagielski („Na wschód od zachodu”).

Rewanżową rundę spotkań rozpoczynają zespoły rywalizujące w żużlowej PGE Ekstralidze. W pierwszej kolejce Grupa Azoty Unia Tarnów zmierzy się na Stadionie Miejskim w Tarnowie-Mościcach z Fogo Unią Leszno. Początek meczu o godz. 16.30.

W ramach impresariatu, na dużej scenie tarnowskiego teatru zaprezentowana zostanie – dwukrotnie: o godz. 17 i 20 – komedia „Pikantni” Stefana Vogla. Dwie znudzone sobą pary małżeńskie szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę… W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Tomasza Gawrona wystąpią: Beata Kurdej-Szatan, Anna Mucha, Maurycy Popiel i Michał Ziembicki.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>