Mistrzowie fortepianu w Tarnowie

Czterdziestu sześciu pianistów z czternastu krajów będzie gościć w Tarnowie w ramach I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Józefa Władysława Krogulskiego. Dyrektorem artystycznym i inicjatorem konkursu jest pochodzący z Tarnowa Krystian Tkaczewski, wirtuoz fortepianu, laureat wielu konkursów pianistycznych.

Konkurs rozpocznie się 24 czerwca recitalem fortepianowym Oxany Yablonowskiej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a przesłuchania konkursowe będą się odbywać w tarnowskim teatrze od 26 do 28 czerwca. Młodzi pianiści zmierzą się w czterech kategoriach: „Mistrzowie fortepianu” (bez ograniczenia wiekowego), „Młode Talenty” (do 14 lat), „Młodzi Wirtuozi” (do 17 lat) i „Młodzi Artyści” (do 20 lat). Koncertu laureatów będzie można posłuchać 29 czerwca, również w teatrze.

Patron konkursu, Józef Władysław Krogulski był tarnowianinem, świetnym pianistą i znakomitym kompozytorem, którego działa popadły w zapomnienie. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę utworów muzyki kościelnej i instrumentalnej. Konkurs organizowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Connecticut Chopin Foundation oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie.

Krystian Tkaczewski urodził się w 1980 roku w Tarnowie. Na scenie międzynarodowej zaistniał w roku 2007 po debiucie w Carnegie Hall, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków muzycznych w USA. Za swoją artystyczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska, Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa, Hartt Talent Award, Evelyn Bonar Storrs scholarship, Polish-Slavic Credit Union Scholarship, Joyce Dutka Award oraz Tadeusz Sendzimir Memorial Fund. W 2015 roku odebrał z rąk prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli tytuł – Ambasador Tarnowa – przyznawany wybitnym postaciom, za działalność i twórczą pracę dla miasta