Nowości Grupy Wydawniczej Foksal

Merhaba

Witold Szabłowski

Reportaże z tomu Zabójca z miasta moreli i osobisty słownik turecko-polski
Nowe wydanie jednej z najgłośniejszych i najbardziej bezkompromisowych książek o Turcji. „Gdybyście mieli przeczytać jedną jedyną książkę o Turcji, to macie ją właśnie przed sobą” – pisze o „Merhabie” Witolda Szabłowskiego Marcin Meller.

Nowe wydanie najpopularniejszej książki o Turcji wzbogacone zostało osobistym słownikiem turecko-polskim autora. W „Merhabie” Szabłowski rozmawia z kierowcami ciężarówek, prostytutkami, profesorami – każdym, kto może pomóc mu zrozumieć różne oblicza współczesnej Turcji. Słucha wstrząsających historii kobiet ściganych za splamienie honoru rodziny, opowieści o najsłynniejszym tureckim poecie o znajomo brzmiącym nazwisku Borzęcki, relacji rodziny zabójcy z miasta moreli – Mehmeta Ali Ağca – który dokonał zamachu na Jana Pawła II. Wydobywa ze swoich rozmówców skrywane głęboko marzenia, lęki oraz tęsknoty. Z ich barwnych, hipnotyzujących opowieści wyłania się obraz narodu targanego sprzecznościami – wahającego się między tradycją a nowoczesnością, świeckością a religijnością, dumą, niekiedy graniczącą z pychą, a poczuciem niższości. Świat egzotyczny i jednocześnie bliski.

Patrick Melrose

Edward St Aubyn

Okrzyknięty jednym z najlepszych powieściowych cyklów we współczesnej prozie, Patrick Melrose to lektura, która zaskoczy i zachwyci nawet najbardziej wymagających czytelników. To połączenie wykwintnej prozy, błyskotliwej satyry społecznej i opisów szokującego okrucieństwa, w formie słodko-gorzkiej komedii w brytyjskim stylu oferujące gęstą, filozoficzną refleksję.

Oto świat angielskiej arystokracji, pełen zbytku i ogromnej pustki, olśniewającego piękna i niewypowiedzianej ohydy, ujmującego wdzięku i skrywanych złych emocji. Tocząca się w Londynie, Nowym Jorku i na Riwierze Francuskiej historia Patricka Melrose’a i jego relacji z despotycznym ojcem to bogata i świetnie skonstruowana przypowieść o bezbronności dzieci, ciężarze rodzicielstwa i koszmarze wspomnień, od których nie sposób się uwolnić.

Nagradzane i inspirowane osobistymi doświadczeniami autora powieści cyklu ukazują się obecnie – z okazji premiery serialu telewizyjnego z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej – wszystkie w jednym tomie.

Przeklęci święci

Maggie Stiefvater

Autorka uwielbianej tetralogii „Król kruków” powraca z kolejną powieścią dla młodzieży! Niektórych życzeń nie należy wypowiadać na głos. Pełna tajemnic książka o tym, czy warto wierzyć w cuda i czym dla każdego jest cud. W zagadkowym miasteczku Bicho Raro w stanie Kolorado mieszka trójka kuzynów. Ich życie płynie w sennym rytmie, choć robią wszystko, żeby w ich okolicy stało się coś ciekawego. Jeden z kuzynów Joaquin prowadzi nawet piracką stację radiową. Cała trójka – Beatriz, Daniel i Joaquin – czeka, aż wreszcie stanie się cud. Ale cuda w Bicho Raro są inne od spodziewanych…

Gliny z innej gliny

Marcin Wroński

Po jedenastu latach od premiery pierwszego lubelskiego kryminału dziesiąty tom wieńczy historyczne dzieło! Jak zapowiadał po opublikowaniu „Czasu Herkulesów”, dziewiątej i ostatniej powieści z Zygą Maciejewskim, Marcin Wroński pomysłowo i ciekawie zamyka swój kryminalny cykl retro. Na pożegnanie w tomie „Gliny z innej gliny” zbiera opowiadania i prozy, których bohaterem jest niepokorny komisarz oraz Lublin od lat 20. do 80. XX wieku. A nawet w XXI wieku! To wyborna lektura dla miłośników serii z Maciejewskim oraz wielbicieli kryminalnych historii. Autor zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka, których opowiadania z Zygą Maciejewskim są prawdziwą ozdobą zbioru i wzruszającym, literackim podziękowaniem dla sławnego kolegi po piórze.