Włoski Leonardo, Jan Wnęk i … geniusz Szczepanika

WYDARZENIE. Na łódzkiej wystawie zaprezentowano 70 eksponatów, w tym 40 historycznych modeli oraz wiele interaktywnych instalacji i filmów, będących połączeniem XVI- i XIX-wiecznych marzeń oraz planów i och rekonstrukcje lub realizacje, wykonane w XX i XXI w.

Wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” oraz jej polski komponent „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie” jest otwarta od listopada 2017 r. do początku czerwca 2018 r. w EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi. Ma ona także tarnowski akcent, poprzez dwóch wynalazców amatorów, żyjących na naszym terenie w XIX i na początku XX w. Byli to Jan Wnęk – Ikar z Odporyszowa oraz Jan Szczepanik, zwany da Vincim z Galicji.

Wystawę zwiedzili młodzi adepci wynalazczości na zaproszenie działającej w Tarnowie od 15 lat Fundacji im. Jana Szczepanika, realizujący projekt „Geniusz Jana Szczepanika dawniej i dziś”.

Więcej w tygodniku miasto i ludzie.