Pocisk artyleryjski w ścianie drewnianego domu

W tym roku już po raz piaty policjanci tarnowskiej komendy zabezpieczali niewybuch pochodzenia wojskowego. Tym razem pocisk tkwił w drewnianej belce ściany budynku mieszkalnego przeznaczonego do rozbiórki w Olszynach gmina Rzepiennik Strzyżewski.

W piątek po południu (25.05) dyżurny KMP w Tarnowie otrzymał zgłoszenie, że podczas prac rozbiórkowych drewnianego domu w Olszynach gmina Rzepiennik Strzyżewski mężczyzna zauważył wbity pocisk. Wezwana na miejsce grupa minerska z Tarnowa potwierdziła, że jest to niewybuch w czasów I Wojny Światowej. Pocisk artyleryjski kaliber 75 mm był wbity w drewnianą belkę na oknem budynku. Ponieważ jest to niebezpieczne znalezisko pochodzenia wojskowego, powiadomiono saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa. Ci przyjechali na miejsce w sobotę rano i zabezpieczyli niewybuch aby następnie wywieźć i bezpiecznie zneutralizować go na poligonie. Do czasu przyjazdu saperów, teren zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Ciężkowicach.

Z relacji przekazanych przez miejscową ludność wynika, że pocisk ten wbił się w dom mieszkalny w 1918 roku i nie eksplodował. Uderzając zrzucił zawieszone na ścianach obrazy oraz stłukł wszystkie szyby w oknach pozostając w belce do chwili obecnej.

Tarnowska Policja zwraca się ze szczególnym apelem o nie podejmowanie prób samodzielnego przenoszenia tego typu znalezisk. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W związku z tym należy jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu tak jak to uczynił tym razem mieszkaniec Olszyn.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku