Menu

Wątróbka – dlaczego warto ją jeść?

Jedna z największych traum dzieciństwa, przerażająca swoim kształtem i zapachem. O ile wtedy nie rozumieliśmy, dlaczego rodzice kazali nam ją jeść o tyle teraz, warto poznać jej niesamowite wartości odżywcze.

Wątróbka wartości odżywcze

Wątróbka to punkt obowiązkowy dla kobiet w ciąży i wszystkich tych, którzy cierpią na anemię. Bogata w żelazo i kwas foliowy, pokonuje w przedbiegach szpinak i natkę pietruszki.

Dodatkowo, 100 gram zjedzonej wątróbki pokrywa ponad 200% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12, która odpowiedzialna jest za nasz układ nerwowy. Ponadto wspomaga nasz wzrok, dzięki dużej ilości likopenu, zmniejszając tym samym ryzyko ślepoty i zaćmy. Bogata w witaminy, takie jak A, C, E dba o naszą odporność i zachowanie młodości skóry. Najnowsze badania udowodniły również iż wątróbka wpływa na poprawność owulacji oraz jakości męskiego nasienia.  Dodatkowo, dodaje energii i uodparnia na stres, dostarczając tym samym ogromu białka, niezbędnego dla wszystkich trenujących dany sport.

Inne pozytywne właściwości wątróbki

Prawdą jest iż wątróbka (zwłaszcza drobiowa) jest jednymi z najtańszych podrobów na polskim rynku. Cena, w zależności od miejsca uboju i sklepu detalicznego, może zaczynać się nawet od kilku złotych. Wątróbka to także największy przyjaciel osób na diecie. Niewielka ilość kalorii (120 kcal w 100g) idealnie może urozmaicić nasze menu, nie narażając nas tym samym na dodatkowe centymetry w biodrach. Warto wspomnieć iż sposobów na przyrządzenie wątróbki jest wiele. Najpopularniejszy sposób, znany nam z dzieciństwa, to jeden z dziesiątków przepisów, które możemy wykorzystać. Polecamy podać ją z jabłkami, udusić lub uprażyć z sosem! Pycha! Artykuł przy współpracy z https://www.tunonconoscilsud.it

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>