Koncert Chóru Katedralnego Puellae Orantes oraz Chóru Schola Cantorum Leipzig

12 maja, o godz. 19.00 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie odbędzie się koncert Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” oraz Dziewczęcego i Żeńskiego Chóru Miasta Lipsk „Schola Cantorum Leipzig”.

Chór powstał w 1963 r., a w 1982 r. stał się oficjalnym chórem miasta Lipska. Obecnie w działalność „Schola Cantorum” zaangażowanych jest ponad 300 dzieci, młodzieży i osób dorosłych, zrzeszonych w poszczególnych chórach (chłopięcym, dziecięcym, dziewczęcym, żeńskim, kameralnym). Rokrocznie chóry wykonują ok. 40 koncertów.

Chór Dziewczęcy składa się z ponad 40 osób, w wieku od 13 do 25 lat, z których większość to uczniowie lipskich szkół, ale także studenci i młodzi profesjonaliści. Jest jednym z najwyżej ocenianych chórów dziewczęcych w Niemczech i cieszy się międzynarodową renomą.

Chór wykonuje repertuar od dzieł renesansu po współczesne kompozycje. Brał także udział w spektaklach wielkich dzieł chóralno-symfonicznych. Znaczącą część repertuaru chóru stanowi niemiecka muzyka romantyczna.

W Tarnowie goście zaprezentują repertuar:

Waldemar Åhlén (1894-1982)

Sommarpsalm

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)

VeniDomine (op. 39, Nr. 1)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Suscepit Israel (Matthäuspassion, BWV 244)

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)

Kyrie und Gloria (Missa in A)

Johannes Brahms (1833-1897)

Der 13. Psalm (op. 27)

Josef Gabriel Rheinberger

Wie lieblich sind deine Wohnungen (op. 35)

Benjamin Britten (1913–1976)

Sanctus und Bendictus (Missa brevis)

Ola Gjeilo (*1978)

Ubi Caritas

Felix Mendelssohn Bartholdy

Sonntagsmorgen (op. 77, Nr. 1)

Na zakończenie oba chóry wspólnie wykonają utwór „Gaude Mater Polonia”, aby uczcić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.