Wiosenne spotkania przy kawie w murach Dębińskiego zamku

8 kwietnia br. o godz. 17:00 Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie rozpocznie cykl kwartalnych spotkań muzyczno-artystycznych. Pierwsze  z nich – „Wiosenne spotkania przy kawie” uświetnią: otwarcie wystawy akwareli i rysunków dr. Andrzeja Krupińskiego oraz koncert młodej artystki z Łysej Góry Alicji Regi. Całość okrasi pyszna kawa, która będzie serwowana dla gości spotkania.

Wydarzenie organizowane wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury, zapoczątkuje jubileusz 40-lecia istnienia placówki muzealnej w zamku.

Wernisaż wystawy „Krajobraz kulturowy ziemi Dębińskiej w akwarelach i rysunkach Andrzeja B. Krupińskiego”.

O artyście krąży opinia, że nie ma w regionie żadnego znaczącego zabytku, o którym by nie pisał, czy go nie rysował. Dr Andrzej Krupiński ma w dorobku wiele publikacji naukowych, 10 książek i 21 albumów rysunków oraz akwareli. Prace artystyczne obejmują zabytki z terenu całego Subregionu Tarnowskiego. Ponadto jest autorem ok. 2 000 artykułów poświęconych tej tematyce.

Misją Andrzeja Krupińskiego jest – jak sam mówi – pokazanie piękna, które nas otacza, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Nawet chodząc po ulicy zazwyczaj spoglądamy pod nogi i na wystawy, nie dostrzegając bardzo ciekawej architektury. Dlatego autor wystawy żyje ze szkicownikiem pod ręką. Zanim rozpocznie pracę przy sporządzaniu rysunku w terenie zazwyczaj kilkakrotnie obchodzi wkoło portretowany obiekt, aby znaleźć najciekawsze ujęcia kompozycyjne. Narysował i opisał bardzo wiele obiektów położonych na terenie powiatu brzeskiego, mieszkając przez wiele lat na zamku w Dębnie, gdzie jego żona Lidia Luchter-Krupińska pełniła funkcję kustosza muzeum.

Andrzej Krupiński rozpoczynał pracę w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, następnie pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie. Był też dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Jako konserwator angażował się w prace w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przy wnętrzach sal Sukiennic Krakowskich, a także przy Barbakanie. W zespole pałacowym „Peterhof” pod Petersburgiem odpowiadał za elementy założenia pałacowo ogrodowego Piotra I z początku XVIII wieku.

Współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami. Jego prace można zobaczyć na stronach internetowych m. in. Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest autorem „Historyczno-artystycznego przewodnika po Brzesku i okolicy”, a także „Przekładańca Historii bardziej i mniej prawdziwych, legend i facecji z Brzeska i okolicy”.

Wystawa czasowa do 10 czerwca 2018 r.
Kurator wystawy: Krystyna Gurgul

Koncert Alicji Regi „Ale jestem…”

Alicja Rega to młoda i bardzo utalentowana dziewczyna, pochodząca z Łysej Góry. Obecnie uczy się
w dwujęzycznym tarnowskim gimnazjum, rozwijając równocześnie muzyczne i wokalne umiejętności
w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Tarnowie, w klasie gitary Piotra Pociaska. Szkoli się także pod okiem Anny Czenczek w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności m. in. za sprawą udziału w takich programach telewizyjnych, jak „Mali giganci” – wygrała 1. edycję, czy „Hit, hit hurra”, gdzie była uznawana za jedną
z faworytek. Jako młoda, 14-letnia uczestniczka reprezentowała Polskę na międzynarodowej scenie muzycznej podczas Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi. Zaśpiewała utwór „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Spośród 16 uczestników finału, Alicja zajęła 8 miejsce – to najwyższy wynik w historii udziału w tym konkursie przedstawicieli naszego kraju. Pod koniec ubiegłego roku, podczas uroczystej Sesji Rady Gminy w Muzeum Zamek w Dębnie, Alicja Rega została nagrodzona przez wójta gminy Dębno specjalnym wyróżnieniem – „Dębińskie Pasje”. Wtedy też odbył się pierwszy mini koncert Alicji Regi w murach naszego zamku.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Komentarze ( 1 )

• Tomasz.N

Przy kawie spotykać się najlepiej, ten napój naprawdę zbliża ludzi i łagodzi obyczaje nawet skuteczniej niż trunki alkoholowe. Jednakże jeśli już spożywać, to nie byle jaką mieszankę, a pieczołowicie dobrane gatunki np. takie, które mogą nam zaproponować w palarni http://www.coffeenation.pl/