Kto i dlaczego wybrał artystę z Kielc?

W roku 1330 król Władysław Łokietek nadaje Tarnowowi prawa miejskie. Od tegoż to roku mieszkańcy, pomimo różnych przeciwności losu, starają się, aby miasto miało swój własny, niepowtarzalny urok i wyróżniało się wśród innych, podobnych wielkością miast.

Całością rozwoju i prawidłowego funkcjonowania miasta kierowała Rada Miejska. Taka struktura organizacyjna istnieje do dnia dzisiejszego. Nad całością jej pracy czuwał burmistrz, obecnie prezydent.

Przez cały ten okres, tak radni, jak i włodarze miasta, byli bardziej lub mniej zasłużeni miastu. Ocenę ich pracy weryfikuje historia.

Aby uhonorować kogoś, uznawszy jego zasługi, Radni Miejscy postanawiają wyróżnić i upamiętnić go stawiając mu pomnik. Jest to forma najtrwalszej pamięci o danej osobie.

Obecna Rada Miejska postanowiła uhonorować 100–lecie niepodległości Polski postawieniem w Tarnowie pomnika Tadeusza Tertila, burmistrza wielce zasłużonego dla miasta. Inicjatywa jak najbardziej słuszna, tylko….

Kto i dlaczego wybrał akurat artystę z Kielc? Ponoć tłumaczy się ten fakt jednoznacznie: „bo my, radni z komisji kultury już go znamy”. Postawił on na Burku karykaturalnego kataryniarza (do dnia dzisiejszego nie wiadomo dlaczego kataryniarz musi akurat tak wyglądać? No cóż, naszym radnym się podoba, a oglądającym nic do tego!).

Nic nie mam do twórczości artysty z Kielc, ponieważ każdy twórca ma wypracowany swój własny styl. Lecz postawienie pomnika tak zacnej i zasłużonej osoby winno odbyć się na prawidłowych zasadach, a nie w myśl powiedzenia „mówiła jedna Pani drugiej Pani ”.

Winien być rozpisany konkurs na projekt pomnika. Formą do dyskusji, jest kwestia czy ma być to konkurs dla miejscowych rzeźbiarzy, czy bardziej rozszerzony?

Czy tak musi być, że wstydzimy się miejscowych artystów, wyznając dawną zasadę, że obce, niekiedy mniej ładne, jest zawsze lepsze?

Pozostaje jeszcze do omówienia miejsce postawienia tegoż monumentu. Dowiaduję się, że pomnik ma stanąć na Rynku przed domem Tertila. OTÓŻ JEST TO PRZEKŁAMANIE, gdyż od strony Rynku budynek, z wyjściem z Pasażu Tertila, jest dawnym Pałacem Biskupim, a nie jego domem.

Przystępując do realizacji pomysłu postawienia pomnika winno się stosować pewne ustalone reguły. Parafrazując miejscowe zwyczaje, że na placu Kazimierza stoi pomnik Mickiewicza, czy nie mógłby stanąć pomnik Tertila na placu Sobieskiego?

Jest to centralne, honorowe miejsce w Tarnowie, nadające się na uwiecznienie pomnikiem człowieka wielce zasłużonego miastu.

Jacek Janicki Artysta prawie Doskonały