Granaty z czasów II wojny przyczyną ewakuacji mieszkańców ulicy Orkana w Tarnowie

Trzy granaty typu F1 z czasów II wojny światowej powodem ewakuacji 16 osób z siedmiu gospodarstw domowych z ulicy Orkana w Tarnowie.

W sobotnie popołudnie 17.03.2018 roku mieszkaniec Tarnowa podczas prac budowlanych na terenie swojej posesji wykopał trzy skorupy granatów typu F1. Mocno skorodowane niewybuchy z czasów II wojny znajdowały się pod niewielką warstwą ziemi. Właściciel posesji powiadomił dyżurnego policji, który skierował na miejsce niebezpiecznego znaleziska nieetatową grupę minersko-pirotechniczną Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili, że są to skorupy granatu typu F1 mogące posiadać ładunek wybuchowy.

Powiadomiono żołnierzy Wojska Polskiego z Rzeszowa, a ponieważ niewybuchy znajdowały się w gęstej zabudowie domów jednorodzinnych podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców zamieszkujących w promieniu ewentualnego rażenia. Z siedmiu gospodarstw domowych ewakuowano w sumie 16 osób. Czternaścioro z nich schroniło się u swoich znajomych i rodziny, natomiast dwie osoby zakwaterowano tymczasowo w jednym z hoteli na terenie miasta. Do czasu przyjazdu saperów policjanci zabezpieczali znalezisko. W niedzielę (18.03) na miejsce przyjechał patrol saperki z Rzeszowa, który zneutralizował zagrożenie zabierając wykopane granaty specjalnym pojazdem i przetransportował je na poligon, gdzie zostaną zniszczone. Jeszcze przed niedzielnym południem ewakuowane osoby mogły wrócić do swoich mieszkań.

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru tarnowscy policjanci zwracają uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu niebezpiecznych przedmiotów, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku