Menu

XI Forum Europa-Ukraina

Czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z UE i innymi krajami? Jakie działania powinien podjąć Kijów i jego europejscy partnerzy, żeby zapewnić stały rozwój kraju i jego integrację z Zachodem? – na te i inne pytania odpowiadają eksperci podczas trwającego XI Forum Europa-Ukraina – jednego z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich i Województwo Podkarpackie.

Głównymi tematami tegorocznego Forum są: kwestia modernizacji i rozwoju potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych reform. Organizatorzy podczas dwóch dni wspólnych debat (13-14 marca) zaplanowali ponad 40 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym oraz 10 prezentacji ukraińskich regionów, wybranych sektorów gospodarki etc. Wszystko po to, aby móc określić  możliwe ramy współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich.

Tegoroczne forum miało także swój tarnowski aspekt. Organizatorzy Forum zaprosili do współpracy prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę. Prezydent Tarnowa moderował blok tematyczny poświęcony lokalnej tożsamości, która jest jedną z szans rozwojowych turystyki. Paneliści, wśród których znaleźli się: wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska Dawid Lasek, przewodniczący Stowarzyszenia Obiektów Hotelarskich na Ukrainie Juriy Opanashchuk, dyrektor ds. Rozwoju Komercji Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ w Rzeszowie Jacek Rodzinka i prezes zarządu Podkarpackiego Funduszu Rozwoju Krzysztof Staszewski w trakcie dyskusji zwracali uwagę na duże znaczenie atrakcyjności poszczególnych miast i regionów w rozwoju turystyki oraz wskazywali na potencjał ukryty w kurortach i ośrodkach wypoczynkowych, które coraz częściej stają się nie tylko ośrodkami zdrowia, ale także centrami życia społecznego. Rozmówcy podkreślali również konieczność tworzenia ofert opartych na dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym.

XI Forum Europa-Ukraina zgromadzi ponad 500 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów UE, krajów sąsiedzkich i USA – przedstawicieli rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>