Menu

Co trzeba przemyśleć, zanim weźmiemy psa do domu?

Pies to miłe stworzenie, prawdziwy przyjaciel człowieka. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, potrafi okazywać uczucia. Przygarnięcie psa pod swój dach to duża radość dla całej rodziny, ale to również wiele obowiązków. Decyzję o adopcji psa powinno się dokładnie przemyśleć. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednie warunki do życia, dobrej jakości jedzenie, z psem trzeba kilka razy dziennie wychodzić na spacery.

Utrzymanie psa

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy stać nas na psa. Właścicielem psa w wielu przypadkach można stać się za darmo, ale utrzymanie psa może nas sporo kosztować. Koszty związane z opieką nad psem zależą od wielu czynników, m.in. od wieku psa, od wielkości psa oraz od stanu jego zdrowia.

Na początek trzeba skompletować wyprawkę dla psa. Konieczne będzie legowisko, smycz, obroża dla psa, kaganiec, miski na karmę i na wodę, szampon dla psa, szczotka, zabawki dla psa. Regularnym, sporym wydatkiem jest karma dla psa. Nie należy na niej oszczędzać i podawać pupilowi najtańszej karmy z hipermarketu. Może to zaważyć na jego zdrowiu.

Odpowiednia opieka nad psem

Należy pamiętać o regularnych szczepieniach, zapewnić zwierzęciu opiekę na czas ewentualnych wyjazdów. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że pies może zachorować, wymaga wtedy opieki specjalistów, szczególnej opieki właściciela oraz dodatkowych nakładów finansowych.

Pies starzeje się dużo szybciej niż człowiek, żyje około 15 lat, należy liczyć się z tym, że nie zawsze będzie wesołym, sprawnym, uroczym szczeniakiem, kiedyś będzie staruszkiem i może wymagać większej troski. Psy to towarzyskie zwierzęta, zbyt długie samotne przebywanie w domu, gdy domownicy są w pracy i w szkole niezbyt im służy.

Trzeba też pamiętać, że pies potrzebuje też kontaktu z innymi psami. Biorąc do domu szczeniaka należy się liczyć z drobnymi zniszczeniami w mieszkaniu. Należy zadbać o jego bezpieczeństwo, zabezpieczyć gniazdka elektryczne, schować kable, zabezpieczyć okna i balkon, by nasz pupil nie wypadł. Trzeba zabezpieczyć zasłony, firanki, kwiaty doniczkowe, schować buty oraz inne cenne przedmioty, które mogą zostać pogryzione przez czworonoga. Praca z psem, by go czegokolwiek nauczyć lub czegoś oduczyć często jest ciężka i wymaga sporej cierpliwości.

Pamiętajmy, że pies to żywa istota i nie może nam się tak po prostu znudzić. Nie podejmujmy pochopnie decyzji o adopcji psa. Przemyślmy ją starannie.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>