Nasza Niepodległa – koncert w Żabnie

Burmistrz Żabna, Rada Miejska w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie zapraszają na koncert pieśni patriotycznych „Nasza Niepodległa” w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej i Stowarzyszenia PASSIONART.

Koncertem, który odbędzie się 5 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej GCK, zainaugurowane zostaną w Gminie Żabno obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program koncertu „Nasza Niepodległa” został opracowany z myślą o uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dzięki specjalnie wybranemu repertuarowi artyści Filharmonii Krakowskiej oraz Stowarzyszenia PASSIONART zabiorą widzów w muzyczną podróż po najważniejszych wydarzeniach 250 lat walki o Wolność i Niepodległość. Program koncertu nawiąże bowiem do Konfederacji Barskiej, czasu walk napoleońskich, powstań narodowych XIX wieku, I i II Wojny Światowej, walki Żołnierzy Niezłomnych, Grudnia 70′ oraz okresu Stanu Wojennego i Solidarności.

Koncert zakłada realizację dwóch głównych celów: upowszechnianie wiedzy o historii Polski za pomocą muzyki i zachowanie tradycji śpiewu polskich pieśni patriotycznych. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich grup wiekowych. Wstęp na koncert jest wolny.

Koncert „Nasza Niepodległa” jest pierwszym z szeregu przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych zaplanowanych do realizacji w 2018 r. w gminie Żabno. Przez cały rok odbywać się będą konkursy (fotograficzno – literacki, plastyczny, wiedzy, recytatorski), spotkania, prelekcje, wykłady, wystawy i koncerty. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, z uwzględnieniem kontekstu lokalnego.