Menu

Smogowe normy przekroczone

Stacje monitoringu powietrza w Tarnowie odnotowały dziś rano znaczne przekroczenie dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.

Osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy też zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń i z uprawiania sportu – biegania czy jazdy na rowerze.

Dopuszczalna norma dobowa stężenia zanieczyszczeń to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Gdy dobowe przekroczenia są na tyle wysokie, że ogłaszany jest drugi lub trzeci stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, specjalne ostrzeżenie wydaje wojewoda, a przekazują je mieszkańcom również urzędy miast i gmin. Obecnie na większości terenu Małopolski notowany jest pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniami.  – Dlatego apelujemy, aby w miarę możliwości ograniczyć przebywanie na zewnątrz i nie wietrzyć mieszkań – mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa. Prognozy jakości powietrza na dzisiejsze późne popołudnie i na jutro w Tarnowie są znacznie bardziej korzystne.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>