Zalesianie Rynku

Gdy ogłoszono zaplanowany na rok 2018 remont nawierzchni Rynku, natychmiast powstały pomysły upiększania jego wyglądu. W miejscach przypominających kratery wulkanów, posadzono dorodne brzozy. Zapowiadano, że artysta rzeźbiarz J.Wilkoń zaprezentuje swe rzeźby, których miało być kilkanaście i miały być usytuowane na starówce.

Miało być bardzo „Wilkoniowo”, a okazało się, że postawiono tylko trzy niewielkie rzeźby, które na okres zimy zamknięte zostały w byłym lokalu ZPAP. Natomiast atrakcją dla najmłodszych bywalców do dnia dzisiejszego jest labirynt.
Okres świąteczno – noworoczny stał się okazją do zmiany dekoracji na Rynku,
Postawiono udekorowaną choinkę, obok niej podświetlany tron, a w miejsca gdzie rosły brzozy, posadzono iglaki. Aby sprawić wrażenie, że Rynek może być w lesie, przywieziono kilka betonowych donic z choinkami.
Przypuszczam, że takie sadzenie różnorodnych drzewek, które po jakimś czasie zostaną usunięte, stanie się tradycją.
Tarnowski Rynek należy do nielicznego grona zabytków urbanistycznych z okresu renesansu. Mając taką perełkę, jaką jest Ratusz, z maszkaronami na attyce autorstwa Jana Marii Padovano oraz kompleksem trzech budynków z podcieniami, jak również pozostałymi budynkami, niemniej atrakcyjnymi, winni jesteśmy to doceniać.
Moim zdaniem, nie starajmy się na siłę uatrakcyjniać otoczenia.
Kawiarniane ogródki piwne stały się na całym świecie modne. W Tarnowie też nie unikniemy tej mody. Możemy jednak zainspirować właścicieli, aby uatrakcyjniali ich wygląd, co już niektórym udało się dokonać.
Nic tak nie upiększy terenu wokół architektury jak kwietne rabaty. Doskonałym pomysłem były tzw. pionowe rabaty ustawione wokół labiryntu. Był to piękny, dekoracyjny fragment rynku. Oby takich fragmentów z kwiatami, po generalnym remoncie, było więcej.
A wracając do tradycji – gdyby udało się namówić kilka kwiaciarek, aby powróciły na Rynek, byłby to prawdziwy kwiatek do wspomnień.
Miejmy nadzieję, ze się to uda.

Artysta prawie Doskonaly
Jacek Janicki