Menu

1 procent dla Caritas Diecezji Tarnowskiej

Przekaż  1 procent na Caritas Diecezji Tarnowskiej – możesz odmienić czyjś los”. Takim hasłem ta kościelna organizacja charytatywna zachęca, by ją wspierać, by nadal mogła pomagać potrzebującym.

Na ulotkach i plakatach znajduje się zdjęcie jednego z podopiecznych Caritas – Przemka, który marzy, by stanąć kiedyś na własnych nogach.

Młody mężczyzna aktywnie włączał się w życie parafii, był lektorem i ceremoniarzem. Skończył technikum i zdał maturę. Wskutek samoistnego krwotoku podpajęczynówkowego jego życie zawisło na włosku. Efektem choroby jest niedowład rąk i nóg. Przemek wymaga całodobowej opieki oraz intensywnej rehabilitacji.

Jemu i wielu innym chorym można pomóc przekazując 1 proc. podatku dla tarnowskiej Caritas. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu dla chorych. To także dofinansowanie działalności specjalistycznych placówek Caritas oraz wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących. Diecezjalna Caritas wspiera też kosztowne operacje chorych dzieci.

„W tym roku szczególnie chcemy zwrócić uwagę na osoby starsze. Przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Są w naszym środowisku ludzie, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Chcemy o nich pamiętać. Jeśli wymagają leczenia mogą liczyć na nasze wsparcie” – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Z 1 proc. wspiera się działalność placówek specjalistycznych dla chorych dzieci i dorosłych. Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzi: Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn, Stację Opieki Caritas, Dom Emerytów – Placówkę Pielęgnacyjno-Opiekuńczą w Tarnowie oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Grybowie.

Ponadto z Caritas można zbierać fundusze na leczenie i rehabilitację swoich bliskich i znajomych.  W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ok. stu osób i instytucji, którym udało się zebrać 530 tys. zł. Nadal jest taka możliwość, by zbierać fundusze na konkretne osoby. W takich przypadkach należy skontaktować się z biurem Caritas Diecezji Tarnowskiej przy ul. ul. Prostopadłej 9A.

Rok temu Caritas Diecezji Tarnowskiej dostała od podatników  prawie 1 milion 580 tys. zł. Sam sposób przekazania 1 % jest bardzo prosty. Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 % podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać nr KRS: 0000211791 oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 % należnego podatku).

Do parafii diecezji tarnowskiej trafiły ulotki informacyjne z dokładną instrukcją, w jaki sposób poprawnie wypełnić tę rubrykę w zeznaniu podatkowym PIT. Ulotki te oraz inne informacje związane z procedurą przekazania 1 proc. podatku są także do pobrania ze strony www.caritas.diecezja.tarnow.pl  Znajdują się tam również darmowe programy do wypełniania zeznań z wpisaną adnotacją o przekazaniu 1 proc. na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>