Menu

Wernisaż wystawy Martyny Czech

W piątek 2 lutego w galerii tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Słowackiego 1 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Martyny Czech „Jad 2”. Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 18.30 (pół godziny wcześniej rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie), a zwiedzać będzie ją można do niedzieli 4 marca.

Martyna Czech jest rodowitą tarnowianką, tegoroczną absolwentką Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom główny z wyróżnieniem uzyskała tam w pracowni malarstwa, dyplom dodatkowy w pracowni interpretacji literatury. Jest laureatką Grand Prix 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej, finalistką Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku (2017) oraz laureatką głównej nagrody w kategorii sztuki wizualne w konkursie Programu 3 Polskiego Radia „Talenty Trójki” (2017). Swoje prace prezentowała także na wystawach w Katowicach, Krakowie, Tarnowie oraz Warszawie.

– Martyna Czech poddaje się wiwisekcji, jakiej nie mieliśmy w polskim malarstwie od dawna. Maluje szybko i łapczywie, jakby jej obrazy były fotografiami emocji w skali 1:1, bez filtra, jak szybkie notatki na serwetce w kawiarni, jak zapiski w telefonie. Jej malarstwo jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila zanim uświadomimy sobie na co patrzymy. Powodem do namalowania obrazu nie jest u niej intelektualna spekulacja czy inspiracja którąś z uniwersyteckich mód, lecz przeżycia, impulsy, odruchy – mówi o twórczości tarnowianki, komisarz wystawy, Jakub Banasiak.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog pod redakcją Jakuba Banasiaka, z reprodukcjami prac artystki, zdjęciami bielskiej ekspozycji i tekstami krytycznymi prof. Anny Markowskiej, Karoliny Majewskiej i Karoliny Plinty.

Fot. Przemysław Sroka

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>