Tragedia w Skrzyszowie – policja przestrzega

By uniknąć tragedii jaka miała miejsce w Skrzyszowie, rozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, jeziorach czy zbiornikach wodnych – to przecież rola nas wszystkich.

Szczególnie ważne jest to podczas zbliżających się w naszym regionie ferii zimowych, kiedy czasu wolnego jest znacznie więcej. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Taka tragedia miała miejsce na zbiorniku wodnym (17.01) wczesnym rankiem w Skrzyszowie. Ze zgłoszenia wynikało, że pod dorosłym mężczyzną załamał się lód. Pomimo podjętej przez rodzinę pomocy nie udało się już uratować 57-letniego mężczyzny. Okoliczności oraz przyczynę śmierci wyjaśnią policjanci i prokurator, który uczestniczył w czynnościach na miejscu zdarzenia. Zwłoki zostały zabezpieczone celem ustalenia przyczyny śmierci. Wszystko jednak wskazuje na nieszczęśliwy wypadek spowodowany brakiem ostrożności i lekkomyślność.

Już niedługo w Małopolsce rozpoczną się ferie zimowe. Policjanci jak co roku przed feriami zimowymi odwiedzają szkoły i przedszkola by rozmawiać z dziećmi i młodzieżą między innymi o takich niebezpiecznych zabawach. Dzieci muszą mieć świadomość, że ślizganie się za zamarzniętych stawach i innych zbiornikach wodnych jest niebezpieczne. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Nigdy nie wiemy jak gruba jest tafla lodu, która zawsze może pęknąć, dlatego apelujemy o unikanie takich miejsc i zachęcamy do korzystania z miejskich ślizgawek i lodowisk.

Lód ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

• do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
  • nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy,
  • unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,
  • zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu,
  • na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne,
  • nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie.

Sprawdźmy czy w razie potrzeby nasze pociechy będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku