Menu

Jak przyrządzać aromatyczną kawę?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Kiedy po mieszkaniu roznosi się zapach świeżo zmielonej i zaparzonej kawy, świat staje się dla nich o wiele piękniejszy. Jeśli i Ty należysz do grona takich osób i dzień musi się dla Ciebie rozpocząć przy kawie, to powinieneś znać kilka sposobów na to, w jaki sposób można ją zaparzyć, tak by była pyszna i aromatyczna.

Czy zalewanie kawy wrzątkiem to dobry pomysł?

Najczęstszym i bardzo szybkim sposobem na przygotowanie porannej kawy jest zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem. Jednak jak się okazuje nie do końca ten sposób jest polecany przez baristów, gdyż wtedy kawa nie ma wszystkich swoich walorów. Z rana można przygotować kawę w kawiarce. W praktyce zajmuje to niemalże tyle samo czasu, co zagotowanie wody w czajniku.

Obsługa kawiarki jest bardzo prosta. Składa się ona z trzech części – zbiorniczka na wodę, sitka na kawę i górnej części na gotowy napar. Dużym ułatwieniem jest skorzystanie z kawiarki elektrycznej (np. takiej, jaka znajduje się w ofercie sklepu https://meru.pl/). Kawa w kawiarce powstaje na podobnej zasadzie jak w ekspresie ciśnieniowym, poddana jest jedynie działaniu mniejszego ciśnienia niż w dużym ekspresie.

Jaki wybrać ekspres do zaparzania kawy?

Miłośnicy kawy najczęściej wskazują na to, że najlepiej przygotowywać kawę w ekspresie. Jednak w sklepach ze sprzętem AGD można znaleźć wiele rodzajów ekspresów – od bardzo prostych modeli, po bardzo specjalistyczne, niemalże kawiarniane modele.

Ekspresy do kawy najczęściej dzieli się na dwa rodzaje:

  • przelewowe – w których kawa powstaje przez przelania wrzącej wody przez filtr z kawą;
  • ciśnieniowe – w których woda „przeciskana” jest przez zmieloną kawę pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Wskazuje się na to, że kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym pozbawiona jest goryczy i nie zawiera tak wielu zbędnych substancji, które pozostają w kawie przygotowanej w ekspresie przelewowym.

Wybierając ekspres ciśnieniowy warto zwrócić uwagę na to, jak duże ciśnienie jest wykorzystywane do przygotowania kawy i ile filiżanek można przygotować za jednym razem. Można też wybrać ekspresy z dodatkowymi opcjami takimi jak młynek do kawy czy spieniacz do mleka, trzeba jednak pamiętać, że takie modele będą nawet kilka razy droższe niż podstawowe. 

https://www.meru.pl/

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>