Menu

Wigilia, pasterka czyli Cicha Noc

Rozpoczyna się cudowne misterium wigilijnej nocy. Opadają przybrane maski, otwierają się serca i wszyscy wszystkim ślą życzenia. Nareszcie mamy czas by posłuchać, co ma do powiedzenia Nasza matka, Nasz ojciec, Nasza żona, Nasz mąż, Nasze dziecko, Nasz dziadek, Nasza babcia czy Nasz sąsiad.

„(…) Okazja by przemówić ludzkim głosem i posłuchać innych. To także okazja by wrócić myślami do naszego dzieciństwa powspominać zmarłych oddać się urokowi tej czarownej wigilijnej nocy.

Ten jedyny wieczór w roku. W kącie choinka. Na stole siano, czasem świeca, zawsze opłatek, piękne melodie kolęd. To cudowne misterium wigilijnej nocy, kiedy to ptaki ptakom, drzewa drzewom, wszyscy wszystkim ślą życzenia. W ten wieczór opadają z nas maski a otwierają się nasze serca.

Weź do ręki biały opłatek,

Choćbyś nawet nie miał go, z kim dzielić,

I życz szczęścia całemu światu:

Niech się wszystkie serca rozweselą.

Tak pisał o wieczorze wigilijnym Zdzisław Kunstman w swoim wierszu „W dzień Bożego Narodzenia”. Pisze o wieczorze, kiedy w kącie stoi choinka, a  obok nasi najbliżsi. W tle słychać słowa bliskich naszemu sercu kolęd. ”

„Spis ludności, o którym wspomina św. Łukasz nie jest jednoznacznie umiejscowiony w czasie. Są przypuszczenia, że mogło to być w szóstym roku p.n.e. Kościół sytuuje narodziny Jezusa, jak chce Ewangelia, na 6-5 roku p.n.e. Należy się zatem zastanowić jak to się stało, że Jezus Chrystus urodził się kilka lat przed oficjalnym przyjściem na świat. Doszło do pomyłki, której dopuścił się mnich Dionizy Mniejszy. Jemu to Papież Paweł I polecił dokładnie ustalić datę narodzin Zbawiciela…”

O zwyczajach, tradycji i genezie Świąt Bożego Narodzenia opowiada w swoim artykule na łamach

świątecznego numeru MiL, Tadeusz Mędzelowski. Zapraszamy do lektury!

Więcej w papierowym wydaniu MiL w Twoim kiosku!

 

 

O zwyczajach, tradycji i genezie Świąt Bożego Narodzenia opowiada w swoim artykule na łamach świątecznego numeru MiL, Tadeusz Mędzelowski. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>