Zdrowa żywność – dieta w terapii

Opowieść o właściwym odżywianiu się i ekologii. W tle zaś uprawy i rolnictwo oraz lokalne, zdrowe produkty, wytwarzane tradycyjną, domową metodą. Takie są założenia kolejnego odcinka prozdrowotnej mininoweli telewizyjnej, zrealizowanej na zlecenie Centrum Zdrowia Tuchów w ramach programu Nie wycofuj się rakiem.

Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski. Zdarzenia stanowią tutaj pretekst do pokazania smaków Pogórza. A emisja materiału, który można już oglądać na stronie http://www.czt.com.pl/nie-wycofuj-sie-rakiem/ w TVP3 Kraków w piątek 08 grudnia o godz. 7:25 i 20:30 i w sobotę 9 grudnia o godz. 20:05.

W kolejnym odcinku opowieści bohater na miejskim rowerze jedzie na targ. Tam dokonuje zakupów u lokalnych sprzedawców, wybiera i waży produkty. Spaceruje między straganami, odwiedza małe sklepiki i kosztuje produktów. Wącha świeże pomidory. Z wypakowanym koszem zakupów na rowerze wraca do domu, mijając żyzne pola. Podróż osadzona jest w panoramach okolicy: sadach i uprawach. Bohater wspólne z żoną w towarzystwie córki przygotowują zdrowy obiad, składający się   w głównej mierze z warzyw. Po przyjściu rodziców wszyscy razem siadają do stołu  i wspólnie jedzą posiłek w miłej atmosferze. Bohater opowiada o tym, jak ważna jest dieta dla utrzymania zdrowego trybu życia. Mówi o tym, jak istotny dla osłony jelit jest błonnik, który występuje w dużej ilości w zbożach. Podkreśla, że gotowanie  to także wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie i dbanie o siebie. Konwencja zabawy kulinarnej, biesiadowania i rodzinnych spotkań przy stole prowadzi  do wniosku, że zdrowie jedzenie nie tylko może być smaczne, ale bezpośrednio wpływa także na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Program profilaktyki raka jelita grubego – Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski ma na celu promocję i zwiększenie liczby badań kolonoskopowych  dla mieszkańców powiatów tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego oraz samego Tarnowa. Są one dedykowane dla osób pomiędzy 50. a 65. rokiem życia. Więcej szczegółów pod numerem telefonu 728-588-355. Działania są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 8 oś priorytetowa Rynek pracy, działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej, poddziałanie 8.6.2 Programy zdrowotne, przy finansowaniu  z Europejskiego Funduszu Społecznego.