Menu

Lekarze składają wypowiedzenia w całym kraju i w Tarnowie

Pięciu lekarzy ze Szpitala Szczeklika w Tarnowie złożyło wypowiedzenia. Chodzi o oddział kardiologii inwazyjnej. Na razie obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia i kadra jest w pełnym składzie. Pismo do dyrekcji złożyło w sumie sześciu pracowników.  Jak zapewniają lekarze – chodzi o sprawy organizacji pracy, – absolutnie nie chodzi o sprawy finansowe.

W całym kraju lekarze składają wypowiedzenia kaluzuli  opt-out –  na dzień  1 grudnia było ich prawie 3 tys.  Środowisko lekarskie ma nadzieję, że może ten ruch uzmysłowi ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi, że lekarzy jest po prostu za mało, a załatwianie dyżurów na umowy-zlecenia to łatanie problemu.

Dyrekcja  szpitala im. Szczeklika  zaznacza – pacjenci nie mają się o co obawiać. Na razie lekarzy  obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia i kadra jest w pełnym składzie. Organizacja pracy oddziału wygląda tak samo jak w minionych tygodniach – pacjenci są przyjmowani, leczeni i wypisywani. Dyrektor Marcin Kuta zaznacza, że nie przewiduje zmian w najbliższych miesiącach.

Do wypowiadania klauzul wezwali rezydenci, kończąc w październiku niespełna miesięczny protest głodowy. Apel do lekarzy o ograniczanie czasu pracy wystosowały także izby lekarskie – należy do nich obowiązkowo każdy lekarz. Według danych MZ z 1 grudnia br., klauzulę opt-out wypowiedziało 2310 lekarzy. Rezydenci podają inną liczbę – ok. 2,8 tys. osób, jednak zaznaczają, że uwzględnia ona także tych, którzy zadeklarowali, że 1 stycznia nie podpiszą powtórnie klauzuli.

5 grudnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oświadczył, że masowe wypowiadanie klauzuli jest zorganizowaną akcją i nie wynika z oceny możliwości pracy lekarzy, dzień wcześniej, w poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oświadczył, że „z niepokojem zauważa” zastraszanie lekarzy, zwłaszcza rezydentów, wypowiadających klauzule ze strony dyrektorów szpitali, ordynatorów lub kierowników specjalizacji.

Więcej w papierowym wydaniu MiL w Twoim kiosku!

 

Pięciu lekarzy ze Szpitala Szczeklika w Tarnowie złożyło wypowiedzenia. Chodzi o oddział kardiologii inwazyjnej. Na razie obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia i kadra jest w pełnym składzie. Pismo do dyrekcji złożyło w sumie sześciu pracowników. Jak zapewniają lekarze - chodzi o sprawy organizacji pracy, - absolutnie nie chodzi o sprawy finansowe.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>