Lek na lęk – kolejny odcinek profilaktyki na ekranie

Rola psychiki w terapii nowotworów. Taki jest temat kolejnej części profilaktycznego miniserialu z Pogórza. W produkcji powstałej na zlecenie Centrum Zdrowia Tuchów opartej na motywie wyprawy, pojawia się także pokonywanie barier i własnych słabości. Całość utrzymana jest  w konwencji przyjacielskiej rozmowy podczas wycieczki znajomych – głównego bohatera i jego terapeutki. Emisja w TVP Kraków w piątek   1 grudnia o godz. 7:25 a powtórka w ten sam dzień o 20:30 i w sobotę  2 grudnia o 20:05. Serial można także oglądać na stronie http://czt.com.pl/nie-wycofuj-sie-rakiem/

Poszczególne sekwencje pokazują przygotowania do „wspinaczki na szczyt”   i marszrutę przez las do podnóża skalnego miasteczka. Bohater opowiada  o swoich rozterkach, mówiąc trochę do siebie, trochę do towarzyszki podróży. Terapeutka pozbawiona została atrybutów świadczących o jej profesji, aby uzyskać klimat zaufanej i szczerej wypowiedzi.  Z tego samego powodu zamiast wnętrz gabinetów lekarskich oglądamy  naturalne krajobrazy Pogórza: las   i gruboziarniste piaskowce oraz fantazyjne zlepieńce ciężkowickiego Skamieniałego Miasta . Dopiero na koniec akcja przenosi się do gabinetu terapeutki – tutaj rozmowa dotyczy pokonywania własnych słabości.

Bohater opowiada o swoich obawach związanych ze zdrowiem. Wyjaśnia, dlaczego zamieszkał poza miastem, w bliskim kontakcie z naturą. Charakteryzuje relacje z najbliższymi.  Mocniej rozwinięty jest wątek matki. Dowiadujemy się, jak ciężko było bohaterowi pogodzić się z jej chorobą  i ile wysiłku to kosztowało. Właśnie wtedy bohater podjął decyzję, żeby w tych trudnych chwilach być blisko ojca, by go wspierać . To, że przechodzili przez ten czas razem bardzo ich zbliżyło. Historia zakończyła się happy endem  i matka wyzdrowiała. Jednak bohater wciąż boi się zachorowania, dlatego tak mocno przeżywał badanie profilaktyczne. Z racji choroby matki sam jest  w grupie ryzyka dlatego wykonał kolonoskopię w wieku 40 lat, a nie później, kiedy zwiększa się ryzyko zachorowania. Po chorobie matki wie, że należy się odpowiednio wcześnie diagnozować, aby łatwo i skutecznie wyjść z choroby.

Materiał powstał w ramach Programu Profilaktyka raka jelita grubego – Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przy finansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.