Aplikacja społeczna „Powietrze Tarnów” wystartowała

Pomysłodawcami projektu są: grupa Powietrze Tarnów w skład której działają m.in. stowarzyszenie „Anioł Struś. Inicjatywa Miejska” oraz stowarzyszenie Mamy Tarnów. Pomysł wspierają także tarnowskie organizacje i rady osiedlowe, które postanowiły zaangażować czas i energię do wspólnych działań na rzecz czystego powietrza w mieście.

Po sukcesie naszej akcji postulującej zakup specjalistycznych oczyszczaczy powietrza do tarnowskich przedszkoli i żłobków (pierwsze takie urządzenia pojawią się jeszcze w tym roku), chcemy obecnie nakłonić magistrat do instalacji miejskiej sieci małych czujników jakości powietrza (które od pewnego czasu z powodzeniem  służą  mieszkańcom różnych polskich miast, ostrzegając o aktualnej i prognozowanej sytuacji smogowej).

Do naszej aplikacji na początek włączyliśmy wszystkie te czujniki powietrza, które znajdują się w  prywatnych domach  w Tarnowie i okolicach (Skrzyszów, Ładna). Te niewielkie laserowe urządzenia całą dobę wskazują mieszkańcom m.in. odczyty pyłów PM10 i PN 2,5, ostrzegając o występujących epizodach smogowych. Niestety już pierwsze dni działania aplikacji pokazują, ze sytuacja smogowa w Tarnowie jest poważna, co od razu dostrzegli użytkownicy naszej apki wymieniając się w mediach społecznościowych screenami z występującymi przekroczeniami norm na poszczególnych osiedlach. Dzięki interacji z mieszkańcami cel projektu jakim jest zwiększenie świadomości ekologicznej i prozdrowotnej w Tarnowie może zostać osiągnięty

Nakłady finansowe na stworzenie i promocję aplikacji w całości pokrywają społecznicy. Twórcą programu jest Tomasz Szymański, który podobny program stworzył wcześniej dla Tuchowa.

Opis aplikacji

ulotka-DL