Menu

Jak dopasować rower do swoich potrzeb?

Rower przez większość ludzi jest postrzegany jako środek do zaspokojenia pragnienia o zdrowym trybie życia lub aktywnym odpoczynku na świeżym powietrzu. Nie jest też niczym dziwnym, gdy w coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni miejskiej staje sie sprawną alternatywą dla samochodu. Dopasowanie roweru do naszych potrzeb jest kluczowe, aby uzyskać satysfakcję z jazdy.

Rodzaje rowerów dostępnych na rynku

Każdy, kto rozważa zakup roweru, w pierwszej kolejności powinien mieć na uwadze to, do jakich celów nasz nabytek ma służyć najczęściej. Poszczególne typy różnią się od siebie głównie wagą, budową ramy oraz grubością opon.

Rower górski – jak nazwa sugeruje – jest przeznaczony do jazdy po niesystematycznie ukształtowanym terenie gór. Większość „górali” charakteryzują szerokie opony, prosta kierownica oraz przynajmniej jeden amortyzator. Pomimo swojego domyślnego przeznaczenia, świetnie sprawdza sie także jako pojazd miejski.

Do turystyki po mniej wymagającym terenie przeznaczone są modele trekkingowe. Ze względu na swoje wykonanie (dość szerokie opony i solidną kierownicę) dobrze odnajdują się na nieregularnej nawierzchni, takiej jak ubita ziemia. Dla podkreślenia tego, jak dobrze sprawdzają się podczas długich podmiejskich wypraw, nie brakuje w ich wyposażeniu błotników, dodatkowego oświetlenia czy bagażników i przydatnych mocowań. Takie modele są też często polecane dla osób, które jeżdżą regularnie po mieście np. do szkoły i liczą na szybkość, niezawodność oraz wygodę.

Rowery szosowe posiadają wąskie opony służące do szybkiej jazdy po równej nawierzchni miejskiej, takiej jak asfalt czy drogi rowerowe. Ze względu na zagięty kształt kierownicy i łatwo dostępne ułożenie hamulców, poprawna jest dynamiczna postawa jazdy  z nachyleniem do przodu. Jest to zdecydowanie typ do celów sportowych lub długich wypraw.

Rozmiar ma znaczenie

Zbyt mały lub zbyt duży rower może być przyczyną nadmiernego zmęczenia jazdą.
Producenci stosują różne skale do określenia, jaki rozmiar roweru będzie dopasowany do konkretnej osoby, ale nie zawsze możemy liczyć na precyzyjne obliczenia. O ile w kwestii wagi kierowcy możemy wierzyć na słowo, to w kwestii wzrostu najlepiej przekonać się osobiście, pomimo możliwości regulacji niemal każdego elementu. Ważne jest, aby podczas pedałowania nasze nogi były w stanie odczuć moment, w którym mogą być niemal całkiem wyprostowane.

Wygoda przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy jeździmy rowerem do pracy, czy na górskie szlaki, warto zadbać o naszą wygodę. Jeżdżenie bez wzmocnionych rękawiczek może odbić się zmęczeniem naszych dłoni, a nawet obtarciami. Jeśli chcemy zabrać ze sobą jakieś wyposażenie – mogące wypaść z bagażnika – lub telefon z kieszeni, warto zaopatrzyć się w wygodny plecak czy pokrowiec na smartfon, takie jak te dostępne na stronie https://kronos-shop.pl/.

 

Komentarze ( 1 )

  • Zakup roweru to inwestycja, która wymaga dokładnego przemyślenia. Nabywając jednoślad dokonujemy wyboru na dłuższy czas. Nie wystarczy samo wybranie konkretnego modelu. Niezwykle istotną kwestią jest dobór roweru pod kątem wygodnej jazdy.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>