Menu

Tarnów na targach w Barcelonie

Dziesięciu przedsiębiorców z Małopolski wzięło udział w prestiżowych targach SMART CITY EXPO World Congress w Barcelonie. Targi gromadzą przedstawicieli firm i reprezentantów samorządów z całego świata, poszukujących nowych rozwiązań dla inteligentnych miast.

Wszystkie koszty, związane z wyjazdem, pokrył Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa, w ramach projektu „Business Boost for Małopolska”. – Targi to okazja do nawiązania stosunków gospodarczych i zaprezentowania oferty. Warto zobaczyć, jak otwarte umysły mają inni ludzie, jak ciekawe rozwiązania tworzą, poznać know – how i uczyć się od innych – podkreśla Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa do spraw rozwoju miasta.

 Do Barcelony pojechali właściciele małych i średnich firm – pięciu z Tarnowa i pięciu z Krakowa, świadczących usługi w zakresie smart city, czyli inteligentnych miast, takie jak e – usługi czy usprawnianie zarządzania miastem. Były wśród nich start – upy, poszukujące inwestorów oraz partnerów do współpracy i firmy zaawansowane już w działalności na rynku. Wyjazd był dla nich okazją do promowania swojej działalności i oferty oraz do znalezienia gotowych rozwiązań technologicznych, które mogliby zastosować, żeby podnieść jakość swych produktów i umieścić je w segmencie smart. – W ciągu trzech dni targów przedsiębiorcy odbyli 63 spotkania z potencjalnymi partnerami, a jeden ze start – upów podpisał umowę o współpracy z hiszpańską firmą sektora IT, która zajmuje się przetwarzaniem danych. Współpracę rozpoczną na początku przyszłego roku – mówi Łukasz Blacha, kierownik projektu „Business Boost for Małopolska”.

 Projekt „Business Boost for Małopolska” został sfinansowany z funduszy unijnych, pozyskanych przez Tarnów. Dzięki temu przedsiębiorcy mogli pojechać do Barcelony za darmo. To istotne, bo często opłaty za sam udział w targach są zbyt wysokie dla firm, zwłaszcza początkujących na rynku i tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wstępne zainteresowanie tarnowskimi terenami inwestycyjnymi wyraził jeden z dużych przetwórców spożywczych z Belgii, poszukujący miejsca do przeniesienia przetwórstwa owocowego do Małopolski Wschodniej. Pracownicy Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa promowali również inteligentne rozwiązania, zastosowane w Tarnowie, o które pytali inni wystawcy, takie jak Tarnowska Karta Miejska czy planowane integracja transportu publicznego oraz Centrum Usług Wspólnych. Zainteresowanie wzbudził również Zintegrowany System Informacji Przestrzennej, łączący informacje z różnych baz danych na jednej stronie.

 Swój pawilon na targach miał też Tarnów, w sąsiedztwie stoisk Moskwy, Nowego Jorku i Tokio Na barcelońskich targach prezentowały się też między innymi Dubaj, Bruksela, Bawaria, Londyn, Tel-Awiw, Grenoble i Tokio. Polskę, poza Tarnowem, reprezentowała Łódź. Przedstawiciele Wydziału Rozwoju Gospodarczego mieli okazję zapoznać się między innymi z nowoczesnymi, inteligentnymi systemami zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi, komunikacją miejską, monitorowaniem wodociągów czy efektywnością energetyczną. Koszty wyjazdu wyniosły 280 tysięcy złotych, 15 procent z tego to wkład własny miasta do projektu, resztę sfinansowała Unia Europejska.

 W tym samym czasie w Warszawie odbywały się WARSAW INDUSTRY WEEK. To największe wydarzenie wystawiennicze o charakterze przemysłowym w środkowej Europie. W WARSAW INDUSTRY WEEK udział wzięło dziesięć firm z branży przemysłowej, ich wyjazd również został sfinansowany dzięki projektowi „Business Boost for Małopolska”.

Więcej wiadomości w Magazynie miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>