Menu

Muzyczna terapia w teatrze

Ponad 50 występów zobaczą dziś uczestnicy XXII Festiwalu Artystycznego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z nami” odbywającego się w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Zwycięzców dwudniowych zmagań poznamy 21 listopada, podczas gali finałowej. 

Kochamy nasz tarnowski teatr, czujemy się tu bardzo dobrze, a dodatkowo profesjonalna scena mobilizuje uczestników. Nasi artyści często otwierają się podczas takiego występu, ma to wartość terapeutyczną – podkreśla Halina Bartnik, pomysłodawczyni i koordynatorka przeglądu. Tarnowski festiwal jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Polsce. – Festiwal od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy rok rocznie zaskakują mnie pomysłowością, występy taneczne są prezentowane na poziomie teatrów tańca – dodaje.

Udział w festiwalu w Tarnowie to duże wyzwanie artystyczne. – Zaprezentujemy taniec nowoczesny o tematyce ekologicznej, o tym co dzieje się ze światem, kiedy człowiek za bardzo ingeruje w środowisko naturalne. Pokażemy to w formie opowieści ruchowej przy muzyce. Przygotowywaliśmy się około czterech miesięcy, próby rozpoczęliśmy w jeszcze w maju – opowiada Katarzyna Adamczyk – Janas, wychowawca grupy z  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze. Uczestnicy prezentują się w formach wokalnych i tanecznych, są wśród nich prawdziwi weterani.  – Na festiwalu występujemy od samego początku. W tym roku mamy dwie reprezentacje. Z jednej strony zabawny duet z piosenką „Oczy zielone” zespołu Akcent, a z drugiej klasyczna „Ave Maria”. Przygotowywaliśmy się około trzech miesięcy – mówi Katarzyna Tulik, opiekun grupy z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Ostrowskich.

Przegląd jest imprezą popularyzującą zdolności muzyczno-wokalne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Festiwal organizowany jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnym stopniem upośledzenia umysłowego, z zaburzeniami sprzężonymi oraz z autyzmem. Uczestniczą w nim dzieci z przedszkoli integracyjnych, przedszkoli specjalnych, szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, jak również dorosłe osoby,  uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

Festiwal ma zasięg ogólnokrajowy. W tym roku przyjechała zespoły m.in. z Chorzowa, Rzeszowa, Leżajska, Nowego Targu czy Skawiny.

Więcej wiadomości w Magazynie miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>