Józef Piłsudski gościł w Tarnowie

Liczne ale wciąż mało znane są związki marszałka Piłsudskiego z Tarnowem. Prawdopodobnie po raz pierwszy Piłsudski przybył do naszego miasta na początku XX w. Przebywał tutaj w pierwszych kilkunastu dniach sierpnia 1901 r. Przybył do Tarnowa za radą swojego lekarza internisty prof. Stanisława Pareńskiego (1843-1913), który znalazł u zapracowanego w Krakowie 34-letniego Piłsudskiego objawy wyczerpania i zalecił dłuższy odpoczynek.

Kilkanaście lat później, w 1911 r. Piłsudski co najmniej kilkukrotnie przebywał w naszym mieście, kiedy to często podróżował pociągiem z Krakowa do Lwowa i z powrotem. Prowadził w tym czasie akcję organizacyjną „Drużyn Strzeleckich” i „Związku Strzeleckiego”.

Tekst Mieczysława Czosnyki w Tygodniku Miasto i Ludzie, w Twoim kiosku. Fot. Piłsudski na gobelinie wg pomysłu Jana Szczepanika, zbiory autora