Menu

CMENTARZ ŻYDOWSKI W TARNOWIE OTWARTY WE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Podobnie jak w latach ubiegłych, tarnowski Kirkut otworzy swe bramy w dniu Wszystkich Świętych. Wprawdzie nie jest to święto żydowskie, ale w ubiegłych latach równiez ten najstarszy z tarnowskich cmentarzy był odwiedzany przez tarnowian, którzy zapalali tutaj znicze.

Warto przypomnieć, że na tym cmentarzu jest równiez kwatera wojskowa z grobami żołnierzy I Wojny Światowej, a pośród nich mogiła jedynego tarnowskiego legionisty – Żyda.

W tym roku – o czym informowaliśmy – zostały zlokalizowane (nieznane dotąd) zbiorowe mogiły masowego mordu dokonanego przez hitlerowców podczas likwidacji tarnowskiego getta. Jedna z nich (w części północnej cmentarza) została oznaczona tymczasową drewnianą macewą ufundowaną przez stowarzyszenie ze Stanów Zjednoczonych.

Na tarnowskim Kirkucie rozpoczęły się już prace związane z jego remontem, dlatego odwiedzający proszeni są o zachowanie powagi, ostrożności i poruszania się wyłącznie po alejkach.

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

Komentarze ( 1 )

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>