Nie wycofuj się rakiem na ekranie

Wyjątkowa produkcja filmowa, która pomaga w kształtowaniu właściwych postaw, promuje zdrowie i region Pogórza. Tak można opisać miniserial, który powstał na zlecenie Centrum Zdrowia Tuchów w ramach projektu Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski. Emisja już od najbliższego piątku w TVP 3 Kraków. Perypetia bohatera, który  podczas epizodu związanego z badaniami profilaktycznymi raka jelita grubego opowiada historię swojego życia można będzie oglądać w piątki o 7:25 i 20:30 oraz soboty o 20:05. Materiał będzie także dostępny na stronach internetowych Centrum Zdrowia Tuchów.

Autentyczność bohatera została zbudowana wokół rozterek towarzyszącym badaniom profilaktycznym i obaw związanych z możliwą chorobą. Jest opowiedziana poprzez wahania, słabości i obawy. – W odróżnieniu od większości kampanii społecznych   nie chodzi nam o napawanie strachem czy  przestrzeganie odbiorców tylko zachęcanie do dążenia do ideału, nawet małymi krokami, żeby polepszyć ogólną jakość życia – wyjaśnia prezes CZT Tomasz Olszówka. Bohater historii jest nieco wyidealizowany.

-To celowe przerysowanie i świadoma zabawa konwencją narracji. Dzięki temu możemy pokazać pełen wachlarz uczuć, emocji i relacji między ludźmi, które w konsekwencji układają się w prostą i szczerą  opowieść o życiu,  dążeniu do zdrowiu i dzieleniu się radości nawet w trudnych chwilach – tłumaczy współscenarzysta Łukasz Mikoda. Poszczególne odcinki historii według koncepcji Lifestyle Video przedstawiają w naturalny sposób sceny z życia. – Dynamiczny  ruch kamery, zmienna  poetyka światła, kalejdoskopowy montaż i  uroki scenerii Pogórza to środki, które budują autentyzm obrazu i styl nowoczesnej narracji.  Bliskiej i intrygującej z odpowiednią dawką emocji i wrażeń – dodaje reżyser i producent Andrzej Sobina z krakowskiego Panopticon Films. Materiał telewizyjny jest częścią projektu, który prócz kampanii informacyjnej zakłada większą liczbę badań kolonoskopowych osób w wieku od 50. do 65. lat, finansowanie pełnych znieczuleń, możliwość dowożenia pacjentów lub refundowania dojazdów, a także bezpośrednie spotkania informacyjne.

Zwiastun programu zobaczyć można tutaj: https://youtu.be/XgmrrhZTjYI

Program Profilaktyka raka jelita grubego – szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 8 oś priorytetowa Rynek pracy, działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej, poddziałanie 8.6.2 Programy zdrowotne, przy finansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.