Borzęcińska Dycha po raz drugi w Bielczy

Za nami już drugie zawody biegowe organizowane w ramach „Borzęcińskiej Dychy”. Znakomita, wrześniowa aura i dobre opinie po ubiegłorocznej imprezie spowodowały, że do tegorocznej rywalizacji na stadionie sportowym Victoria Bielcza zgłosiło się ponad 600 osób!

– Przyjechali ludzie z różnych miejsc w Polsce, z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, zdarzały się pojedyncze osoby również z dalszych miejsc, a nawet obcokrajowcy – przyznaje Leszek Kępiński, główny organizator zawodów. – Członkowie Stowarzyszenia „Kępa Sport” z Tarnowa z którym te zawody organizujemy przygotowali trasy dla różnych grup wiekowych: począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, na pięciu kategoriach wiekowych biegu głównego skończywszy. Każda grupa miała oczywiście inny dystans do pokonania. Nowością był – mający formę rekreacyjną – marsz nordic walking na dystansie 6 kilometrów – informuje wójt Borzęcina, Janusz Kwaśniak. Z propozycji aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i sportowej rywalizacji z innymi skorzystało kilkaset osób dorosłych. Idealnie płaska i wymierzona wg. norm atestowych trasa zawodów, komplementowana przez uczestników biegowej rywalizacji jest co roku okazją do szlifowania swoich wyników.

W biegu głównym na dystansie 10 km z dobrym wynikiem 33 minuty i 59 sekund zwyciężył Oleksander Łabziuk z miejscowości  Winnica na Ukrainie. Za nim w kategorii OPEN na podium stanęli: Andrzej Lachowski z Krakowa z czasem 34 min. 16 sek. oraz Michał Górkiewicz z Osieka – 34 min. 21 sek.

Jeszcze zanim wystartowała kategoria OPEN, swoimi umiejętnościami mogli popisać się najmłodsi – przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Za swój występ każdy otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi nagrody rzeczowe. Na dzieci czekały także gry, zabawy i konkursy przygotowane przez animatorów. Dodatkową atrakcją była loteria w której losowano nagrody spośród wszystkich dorosłych uczestników zawodów.

Cieszymy się, że to święto biegowe w gminie Borzęcin z udziałem znakomitych biegaczy jest także świętem mieszkańców naszej gminy, w szczególności dzieci i młodzieży, którzy chętnie w zawodach biorą udział. Osobiście mam też powód do satysfakcji, bo w rywalizacji w jednej z kategorii, mój syn zajął miejsce na podium. Wszystkim serdecznie gratuluję osiągniętych wyników a Stowarzyszeniu „Kępa Sport” z Tarnowa, z którym to gmina Borzęcin organizowała imprezę, dziękuję za kolejne świetnie przygotowane zawodymówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, który współorganizował imprezę.

Naszym celem jest popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy sportu i rekreacji ruchowej, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia – informuje wójt Borzęcina, Janusz Kwaśniak, który – co ciekawe – pierwotnie nawet zgłosił swój akces do zawodów. – Nie udało mi się wystartować w tym roku, ze względu na ważne sprawy rodzinne, ale mam nadzieję, że będzie jak w powiedzeniu: „co się odwlecze, to nie uciecze” – dodaje.