Park & Ride w Mościcach z unijną dotacją

Blisko dwa miliony złotych wynosi unijna dotacja dla Tarnowa na budowę parkingu „Park & Ride” w Mościcach. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Całość planowanych w Mościcach prac ma kosztować ponad 4,9 miliona złotych.

Jednopoziomowy naziemny parking „Park & Ride”, czyli „parkuj i jedź”, ma powstać przy stacji kolejowej w Tarnowie–Mościcach. Program funkcjonalno–użytkowy inwestycji zakłada, że obiekt pomieści 188 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Zgodnie z nim powstanie też zadaszony parking ze stanowiskami dla co najmniej 30 rowerów – „Bike & Ride”, zatoka autobusowa i zatoka postojowa dla aut osobowych, umożliwiająca bezkolizyjne zatrzymanie się samochodu, podwożącego pasażera na stację kolejową. Takie rozwiązanie określane jest nazwą „Kiss & Ride”, „pocałuj i jedź”. Ułatwia bezpieczne zatrzymanie i zaparkowanie samochodu na kilka minut, potrzebnych do tego, aby podwożone na stację czy przystanek osoby mogły wysiąść z samochodu.

Inwestycja w Tarnowie–Mościcach jest związana z przebudową istniejącego układu drogowego: budową i przebudową zjazdów i zatok przy ulicy Chemicznej, budową i przebudową chodników i ścieżki rowerowej. Ponadto zostanie przebudowana infrastruktura związana między innymi z oświetleniem, doprowadzeniem wody i odprowadzeniem ścieków sanitarnych oraz wody opadowej, instalacjami teletechnicznymi, obsługującymi system dozoru i pobierania opłat na parkingu.

Prace będą prowadzone w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Na przyszły rok planowane jest przygotowanie projektu, a na rok 2019 – rozpoczęcie budowy.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku