Osiedlowe atrakcje drogowe

Na jednym z tarnowskich osiedli mieszkaniowych „wszystko się zdarzyć może”.  Dlaczego wszystko?  Otóż położenie osiedla jest dość atrakcyjne – połączenie z centrum miasta dobre, widok na cztery strony świata również. Roztacza się też panorama miasta wraz ze szczególnym widokiem Tatr, które widzimy dopiero wtedy, gdy w Tatrach wieje halny. Oczekiwanie na ten wiaterek jest też poniekąd atrakcją.

A jednak osiedla na obrzeżach miast nazwano „sypialniami”, co jest w pewnym sensie zastanawiające, dlaczego akurat te osiedla mają taki przydomek, przecież na osiedlu mieszka się tak samo jak w centrum. Atrakcje są porównywalne.

W centrum jest teatr są kina, są kawiarnie i wiele innych instytucji.

Na osiedlu też mamy teatr i kino wtedy, gdy młodzież lekko zaszaleje. Swoistą atrakcją są pawilony handlowe, którymi otoczone jest osiedle.

Na wspomnianym wyżej osiedlu jest jeszcze jedna atrakcja; dotyczy ona znaków drogowych. Jest ich dwa rodzaje: znak zakazu oraz znaki informacyjne, oznaczające miejsca parkingowe. Jeden ze znaków zakazu ma dodatkową tabliczkę z napisem „nie dotyczy mieszkańców” i wszystko jasne, że mamy na osiedlu uprzywilejowanych mieszkańców.

Nieopodal tego znaku jest miejsce, prywatnie wyznaczone na parking z tabliczką „parking teren zastrzeżony”, a obok widnieje mniejsza tabliczka informująca o zakazie parkowania. No cóż – osiedle zaczyna się prywatyzować.

Postawione znaki drogowe są same dla siebie, gdyż nikt z kierowców ich nie respektuje. Są tylko szczególną atrakcją dla wandali osiedlowych.

Uciążliwością na jezdniach osiedla są progi zwalniające, których zamontowano tu kilka. A przecież każdy kierowca WIE, że na osiedlach obowiązuje jazda z prędkością 20 km na godz. więc w jakim celu umieszczono te progi?

Tak samo, każdy kierowca wie, że na nieoznakowanym skrzyżowaniu stosujemy

zasadę prawej strony. Zasada, zasadą, a znajomość przepisów drogowych i ich stosowanie to dwie różne sprawy; „jeżeli JA jadę ulicą prosto, a z MOJEJ prawej strony chce włączyć się do ruchu „ jakiś tam pojazd”, to niech poczeka, bo chyba widzi, że JA, PANISKO, jadę”.

Natomiast pieszy jest bezpieczny (nie tylko na osiedlu) wtedy, gdy samochody są zaparkowane.

Takie to drogowe atrakcje spotyka się na osiedlu.

Artysta prawie Doskonały
Jacek Janicki