Obchody 78.rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

26 września na Tarnowskim Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

O godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej ks. dr  kapelan AK Piotr Gajda odprawił w intencji Żołnierzy AK i uczniów XVI LO Mszę Św., po której wszyscy przeszli tarnowski Rynek, gdzie odbyło się pasowanie uczniów klas militarnych. Następnie oddano hołd żołnierzom AK pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w obecności  kombatantów,  Prezydenta Miasta i młodzieży z klas militarnych. Uroczystość uświetniła orkiestra Zakładów Azotowych.

Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.