Menu

Uliczne art-deco skazane na samozniszczenie

Zofia Stryjeńska była wybitną polską artystką dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawicielka nurtu art–deco, uprawiała malarstwo, scenografię, grafikę użytkową, projektowała papiery wartościowe dla Banku Gospodarki Krajowej.

Urodzona w Krakowie w 1891 roku, zmarła w Genewie w 1976 roku. Kolekcja 33 prac autorstwa Zofii Stryjeńskiej, została podarowana Tarnowowi przez ks. prof. Alojzego Franciszka Nosala w 1992 r. Prace podzielone są na cztery tematy: „Postaci”, „Tematyka biblijna”, „Wieś polska” oraz „Stroje i tańce ludowe”.

Kolekcja, przekazana Tarnowskiemu Towarzystwu Kulturalnemu, zdeponowana jest w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

Nie tak dawno na al. Solidarności, na zamontowanych tam planszach, pojawiły się reprodukcje wybranych prac autorki wraz z notatką o darczyńcy i autorce. Wszystko jest piękne, estetyczne, zachęcające do bliższego zapoznania się z twórczością artystyczną autorki, ale usytuowanie tych plansz jest chybione. Dlaczego?

Kilka lat temu, nieistniejący już w Tarnowie Związek Polskich Artystów Plastyków, pod wodzą młodego, dobrze zapowiadającego się rzeźbiarza, miał pomysł, aby zaprezentować mieszkańcom Tarnowa i turystom tarnowskich twórców. Idea bardzo słuszna, lecz lokalizacja w tym miejscu chybiona. Plansze stoją pomiędzy rosnącymi drzewami, które skutecznie zasłaniają i utrudniają zapoznanie się z umieszczoną na nich treścią. Dość długo plansze te stały puste.

Przed umieszczeniem na nich reprodukcji prac Zofii Stryjeńskiej, dokonano konserwacji konstrukcji, ale nie przemyślano tego, czy jest to dobrze wybrane miejsce dla ich czytelnej ekspozycji? Praca została wykonana, a że jest jak jest, no cóż….

Prawdopodobnie ekspozycja będzie tak długo tu usytuowana, aż się sama nie zniszczy.

Dla zapoznania się z twórczością tej autorki, zachęcam do odwiedzenia strony

internetowej: www.kultura.tarnow.pl/kolekcja/zofiastryjenska.

Artysta prawie Doskonaly
Jacek Janicki

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>