Czarny humor na inaugurację Festiwalu Komedii Talia

Polska prapremiera sztuki  autorstwa Martina McDonagha Porachunki z katem w reżyserii Marcina Hycnara, dyrektora artystycznego tarnowskiego teatru, zainaugurowała XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia.

– Liczna obecność tarnowskiej publiczności świadczy o tym, jak dobrze zapisała się ta impreza w kalendarzu miasta – powiedział Marcin Hycnar, witając przybyłych gości. Święto komedii w Tarnowie potrwa do 24 września.

Porachunki…to trzymająca w napięciu czarna komedia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i zabawnych sytuacji. W spektaklu zobaczyliśmy część zespołu tarnowskiego teatru oraz aktorów gościnnie występujących na naszej scenie.  Scenografię i kostiumy przygotowały Julia Skrzynecka oraz Marta Kodeniec, muzykę skomponował Mateusz Dębski, a reżyserię światła to efekt pracy Karoliny Gębskiej. Tarnowska publiczność sztukę przyjęła bardzo pozytywnie, nagradzając aktorów gromkimi brawami.

Wszystkie spektakle konkursowe powalczą o nagrodę Grand Prix festiwalu i tradycyjną statuetkę tarnowskiej Talii.  Pokazy konkursowe oceniać będzie czteroosobowe jury w składzie: Małgorzata Bogajewska – reżyserka teatralna, Maria Pakulnis – aktorka teatralna i filmowa, Wojciech Malajkat – aktor teatralny i filmowy, rektor Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Leszek Mądzik – scenograf i reżyser teatralny, twórca Sceny Plastycznej KUL .

Swoją nagrodę przyznają tradycyjnie także  widzowie. Publiczność będzie głosować na – jej zdaniem – najciekawszy spektakl. Dodatkowo Związek Artystów Scen Polskich tradycyjnie przyzna nagrodę „Ale aktor”, która trafi do młodego aktora, który najlepiej zaprezentuje się na festiwalu.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku