Menu

Tarnów wspomina Sybiraków

W niedzielę, 17 września, z okazji 78. rocznicy agresji Sowietów na Polskę, odbędą się obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 zapaleniem zniczy i modlitwą na Starym Cmentarzu przy symbolicznym Grobie Sybiraka.

Na godz. 10.30 w Bazylice Katedralnej zaplanowano mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Następnie uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie o 12:00 odbędzie się oficjalna część uroczystości.

Przypomnijmy, że 17 września 1939 Józef Stalin wypełnił sojusznicze zobowiązanie wobec nazistowskich Niemiec, atakując wschodnią granicę Polski. Niemal 4800 radzieckich czołgów i przeszło trzy tysiące samolotów zaskoczyło rządzących oraz elity cywilne i wojskowe II Rzeczpospolitej, wkraczając na teren państwa polskiego. W tym czasie trwały już walki z niemieckim okupantem, a siły polskie przegrupowywały się na terenie południowo-wschodnich województw i nie były w stanie walczyć na dwa fronty. 78 lat temu, dokonując tzw. czwartego rozbioru Polski, odebrano nadzieję wszystkim Polakom. Efektem tych działań były masowe zesłania Polaków na Syberię.

Dzień Sybiraka został ustanowiony 27 września 2013 roku, kiedy to Sejm RP przyjął uchwałę w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>