Menu

Przeczytaj „Wesele” w Tarnowie

W najbliższą sobotę, 2 września, od godziny 14.00 w Parku Strzeleckim przed siedzibą BWA będzie można posłuchać „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji aktorów tarnowskiego teatru. Będzie to już szósta odsłona Narodowego Czytania, czyli ogólnopolskiej akcji wspólnego, publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej, organizowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Zaproszenie do recytacji przyjęli aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie: Monika Wenta, Piotr Hudziak, Jerzy Pal i Tomasz Piasecki, a oprawę muzyczną stanowić będą fragmenty najnowszego widowiska „Wesele”, które przedstawia tradycje obrzędu weselnego z regionu Krakowa Wschodniego, w charakterystycznych scenach: powitania, życzeń, poczęstunku, oczepin, obdarowywania, zabawy. w wykonaniu Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku apelem o wspólne przeczytanie Pana Tadeusza, do czego pretekstem było 200. rocznica wyprawy Napoleona na Moskwę, opisana w narodowej epopei. Narodowe Czytanie stało się imprezą cykliczną, a w jej poprzednich edycjach czytane były między innymi dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa. Od 2016 roku lektura jest wybierana w powszechnym głosowaniu internetowym spośród tytułów, zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tegoroczny plebiscyt wygrało Wesele Stanisława Wyspiańskiego, pokonując Beniowskiego, Pamiątki Soplicy i Przedwiośnie.

Tarnowskie Narodowe Czytanie inicjuje i koordynuje od pierwszej edycji Miejska Biblioteka Publiczna, do której w tym roku dołączyły: Biuro Wystaw Artystycznych, Centrum Sztuki Mościce, Teatr im. L. Solskiego i I Liceum Ogólnokształcące.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>