Menu

Rajd rowerowy śladami Leszka Czarnego

Tarnów znalazł się na trasie „Rajdu rowerowego śladami Leszka Czarnego” zorganizowanego przez grupę mieszkańców Radomska. Jadąc przez Polskę, chcą upamiętnić 750-lecie lokacji miasta.

Postanowiliśmy uczcić rocznicę nadania Radomsku praw miejskich. W roku ubiegłym jechaliśmy po dzielnicach dziedzicznych Leszka Czarnego, czyli po ziemi sieradzkiej, inowrocławskiej i łęczyckiej, pokonując osiemset trzydzieści kilometrów. Wyszedł fantastyczny rajd. W związku z tym postanowiliśmy dokończyć tę ideę i odwiedzić dzielnice senioralne, czyli ziemię krakowską i sandomierską. Na naszej trasie znalazł się właśnie Tarnów – opowiada Artur Kwiatkowski komandor rajdu. Rowerowa wyprawa to nie tylko okazja do aktywnego spędzania czasu, ale także swego rodzaju lekcja historii. – Zwiedzamy, , staramy się zapoznać z architekturą tamtych lat. Sama jazda na rowerze byłaby nudna, dlatego uprawiamy turystykę poznawczą – dodaje Artur Kwiatkowski.

Ekipa 12 osób na rowerach przyjechała do Tarnowa wieczorem w czwartek, 10 sierpnia i zwiedziła centrum miasta. Z kolei dziś kolarze spotkali się z przedstawicielami miasta na rynku i kolarzami z tarnowskiego stowarzyszenia sportowego Sokół. Goście z Radomska w Tarnowie łapali oddech przed dalszą drogą. – Do przebycia mamy prawie tysiąc kilometrów w dziesięć dni. Podróżujemy śladami Leszka Czarnego i zwiedzamy różne miasta. Tarnów to przepiękne miasto, zachwyciły nas zabytkowe budowle i niezwykły renesansowy rynek– podkreślała Jolanta Stolarczyk, uczestniczka rajdu.

Rowerzyści otrzymali materiały informacyjne i drobne gadżety miejskie. Sami odwdzięczyli się tym samym, ofiarując wyjątkową monetę: 6 jadwiżek. – Jest to moneta wydana z okazji 750-lecia lokacji Radomska. Ma ona dla nas duże znaczenie, bo królowa Jadwiga jest patronką naszego miasta. Nakład tej monety jest bardzo nieduży, dlatego jest raczej rzadko spotykana. – podkreślał komandor rajdu.

Uczestnicy rajdu z jednej strony zwiedzają wyznaczone na trasie miasta, poznają ich mieszkańców i historię, a z drugiej opowiadają o swoim mieście i zachęcają do odwiedzin w Radomsku. Po spotkaniu i krótkim objeździe miasta kolarze wyruszyli w dalszą drogę w kierunku Brzeska, Bochni, Niepołomic i Wieliczki.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>