Brakuje krwi

Tarnowskie szpitale potrzebują krwi. Jak zawsze podczas wakacji krwiodawców jest mniej niż w pozostałych miesiącach roku. Każdy, kto chce oddać krew, może się zgłaszać w terenowych oddziałach krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie – w „starym” szpitalu przy ulicy Szpitalnej 13 i w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza przy Lwowskiej 178a.

Oddziały zapraszają chętnych od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 11.30. Krew można oddawać przez cały rok, ale teraz jest szczególnie potrzebna, bo z racji wakacyjnych wyjazdów i urlopów krwiodawców, którzy zwykle ją oddają, jest mniej. – Krwi nigdy dość, a zwłaszcza latem, gdy mamy jej zdecydowanie mniej niż w ciągu roku – podkreśla Lidia Barabasz, kierownik terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w „starym” szpitalu i dodaje, że szczególnie brakuje krwi grup o współczynniku Rh minus. Przy podejmowaniu decyzji o oddawaniu krwi nie trzeba jednak kierować się jej grupą, bo potrzebne są wszystkie. – Nigdy nie wiemy, jacy pacjenci trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy, więc potrzebna może być każda grupa krwi – podkreśla Julita Majewska, specjalista do spraw komunikacji Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

Krew mogą oddawać wszyscy, którzy ukończyli 18 a nie ukończyli 65 lat, są zdrowi, nie chorowali na żółtaczkę i nie przechodzili w ciągu ostatnich sześciu miesięcy operacji, zabiegu przekłucia uszu i robienia tatuażu.