Tarnowscy karatecy w Japonii

Tarnowscy karatecy, Tomasz Pasecki i Piotr Chwałek wystąpią w VI Pucharze Świata W.O.F. (World Oshu-Kai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation) w Shorin-Ryu Karate, który w dniach 11-13 sierpnia rozegrany zostanie w Tokio. Obaj nasi zawodnicy reprezentują Tarnowską Akademię Karate i Kobudo i będzie to dla nich pierwszy w historii występ w odbywających się co dwa lata zawodach tej rangi.

Shorin-Ryu Karate uprawiane jest w Polsce od ponad 35 lat i jest trzecim co do długości trwania stylem karate w naszym kraju. Za jego początek w Polsce uznawane jest utworzenie przez Aleksandra Staniszewa sekcji przy Ognisku TKKF w Pińczowie, a miało to miejsce 28 maja 1981 roku. W Shorin-Ryu, w kumite, czyli w walkach, nie ma podziału na kategorie wagowe. Prowadzone są one w kategorii open, w podziale na dwie kategorie wiekowe: 21-45 lat i powyżej 45 lat. Zawodnicy walczą przy tym bez żadnych praktycznie zabezpieczeń, jedynie z ochraniaczami na ręce i na szczękę.

Czterdziestoletni Sensei Tomasz Pasecki trenuje różne odmiany karate od szesnastego roku życia, a w Okinawa Shorin-Ryu Karate posiada 2 Dan (czarny pas). W Tokio zaprezentuje swoje umiejętności zarówno w kata, polegającym na wykonywaniu ustalonej sekwencji technik, jak i w kumite.

Piotr Chwałek jest o dziesięć lat młodszy od swojego klubowego kolegi, a zarazem trenera, i aktualnie jest posiadaczem brązowego pasa (2 kyu). Podczas Pucharu Świata wystąpi on w kata oraz w shuyo waza kumite (układy walki).

Przed występem w pucharowych zawodach, Tomasza Paseckiego i Piotra Chwałka czeka dwudniowe szkolenie w Japonii. Od 15 do 22 sierpnia wezmą natomiast udział w przeznaczonym dla zawodników i trenerów seminarium szkoleniowym, które odbędzie się w Naha na Okinawie. Warto dodać, że na tegoroczny Puchar Świata wyjedzie bardzo liczna, licząca około 80 osób, reprezentacja polskich zawodników, sędziów i trenerów.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku