Była sobie blues na tarnowskim Rynku

Kolejny raz  sierpień na tarnowskim Rynku rozbrzmiewać będzie muzyką bluesową.  Dwunasty raz Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem. „Był Sobie Blues”, z szefem programowym, jak zwykle  – Wojtkiem Klichem.

Formuła imprez będzie podobna, jak dotychczas – w czwartki w Piwnicach TCK kameralne koncerty klubowe pt. „Sam na sam z bluesem”, a w piątki na tarnowskim Rynku – plenerowe, po których dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie Przepraszam odbędzie się jam session.

Nowością będą spotkania Artystów występujących na „Był Sobie Blues” z Niepełnosprawnymi. Z inicjatywy  Wojtka Klicha preludium do każdego z koncertów będzie miało miejsce w galerii Aniołowo (przy ul. Żydowskiej), gdzie odbędą się spotkania pod nazwą „Cool Blues”. Będą one miały charakter kameralnych koncertów, a odbędą się o godz. 17.00 przed każdym z koncertów „Był Sobie Blues” Niewątpliwie jest to nie tylko ukłon, sympatia i nić porozumienia z osobami z niepełną sprawnością, ale także kontynuacja nie dawno zakończonej kampanii społecznej „Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”, w którą zaangażował się  Wojtek ze swoim zespołem oraz znany z De Mono Andrzej Krzywy.

Tegoroczny „Był Sobie Blues” będzie okazją do posłuchania występów bluesowych gwiazd, a także kilku arcyciekawych debiutantów. Wystąpią m.in. Boogie Boys, Pokój Numer 3, czy Kraków Street Band.

Wstęp wolny na wszystkie imprezy.

W najbliższy weekend:

3.08.2017 r., g. 20.00      Sam na sam z bluesem: Michał Kielak (harm.)/Jakub Andrzejewski (gitara) – Piwnice TCK

4.08.2017 r., g. 19.00      Kaniewska & Reczyńska / Pokój Numer  – tarnowski Rynek

Michał Kielak (harmonijka) – Instrumentem tym zainteresował się w wieku 15 lat, rok później, w 1993 doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były trzy płyty. W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał dwa krążki. W duecie z Jarosławem „Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album Rozum Cielęcy (2003). W tym okresie współpracował z wieloma wykonawcami z kręgu rodzimego bluesa: Blues Flowers (z którym na płycie Smacznego! zadebiutował też jako wokalista), Blues Menu, Double Six, Doktor Blues, Coolish Blues Session, K-3, Jąkpa Blues Band, Adam Kulisz i Magda Piskorczyk. W duecie z tą ostatnią wziął udział w International Blues Challenge w Memphis. Podczas pobytu w USA jego harmonijkowe umiejętności docenił sam Bob Margolin, wieloletni gitarzysta zespołu Muddy’ego Watersa, zapraszając do wspólnego jamowania.

W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi Ryszardowi „Skibie” Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę Michał Cielak Kielak – Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Dobrze przyjęty album przypieczętował akces do zespołu Kasa Chorych, którego, po latach okazjonalnej współpracy, stał się pełnoprawnym członkiem i był nim do końca działalności zespołu (grudzień 2016). Obecnie poza macierzystą grupą regularnie występuje w różnych konfiguracjach, m.in. z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim. Oraz gościnnie m.in. z grupami Cree i Krzak, Czarny Pies i Śląska Grupa Bluesowa.Od 2016 roku jest członkiem bydgoskiego zespołu Pokój Numer 3. Sześciokrotny zwycięzca plebiscytu „Blues Top” pisma Twój Blues, w kategorii „Harmonijka ustna”

Kaniewska & Reczyńska, to wynik spotkania obu wokalistek podczas jednego z jam sessions. Obie Joanny postanowiły połączyć swoje siły w akustycznych interpretacjach standardów bluesa, rocka i country.Joanna Kaniewska pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiała w chorzowskim klubie muzycznym Kotłownia,gdzie współtworzyła zespół Black Amber, a później Around the Blues. Uznana za Bluesową Wokalistkę Roku 2010 w plebiscycie BLUES TOP kwartalnika Twój Blues.Ze swoim zespołem do dziś koncertuje na największych festiwalach bluesowych w kraju i za granicą. Joanna Reczyńska to była uczennica Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Rudzie Śląskiej w klasie gitary klasycznej i wokalistyki estradowej.

Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej – kierunek Wokalistyka Jazzowa.  Jest nagradzana za wartości artystyczne i oryginalny głos już od 8 lat. Można wspomnieć tylko, że dziesięciokrotnie zdobywała I miejsca na różnych Festiwalach i Konkursach Artystycznych. Brała także udział w znaczącym dla polskich wokalistów w programie telewizyjnym the Voice Of Poland – VI edycja.

Organizator: Tarnowskie Centrum Kultury

Scenariusz, reżyseria i prowadzenie: Wojtek Klich