Menu

Gwiazdy disco polo porwały tłumy

Nie milkną echa I Małopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Borzęcinie, jaki miał miejsce w dniach 8-9 lipca 2017 roku. Impreza okazała się być przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i zgromadziła kilkanaście tysięcy ludzi, którzy bawili się w najlepsze podczas występów kapel weselnych i orkiestr dętych z Małopolski Wschodniej oraz na 8 koncertach zespołów disco polo i disco dance.

Gmina Borzęcin wykorzystała swoje bogate doświadczenie w organizacji dużych imprez plenerowych i bez problemu poradziła sobie z organizacją tego małopolskiego festiwalu, a obawy niektórych „życzliwych” dotyczące tego, że mieszkańcy w Małopolsce nie lubią takiej muzyki i nie przyjdą na koncert okazały się być nietrafione. – Jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji imprezy i świetnie bawiących się tu Małopolan – podkreślał obecny na Festiwalu marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i publicznie zadeklarował wsparcie dla kolejnej, przyszłorocznej edycji Festiwalu. Organizatorem przedsięwzięcia była gmina Borzęcin, a znacznego wsparcia finansowego udzieliło Województwo Małopolskie.

Wiele miesięcy zabiegałem wśród małopolskich radnych sejmiku o organizację tego wydarzenia – przyznaje Adam Kwaśniak – pomysłodawca Festiwalu Muzyki Rozrywkowej. – Nie było łatwo. Część radnych obśmiewało ideę nazywając ją nawet: „Małopolski – o zgrozo – Festiwal Disco Polo”. Na nic zdawały się argumenty innych radnych oraz marszałków Sorysa i Krupy, że Małopolska to nie tylko Kraków i inicjatywy „terenowe” też powinny być wspierane, a gmina Borzęcin bez problemu z organizacją takiego festiwalu sobie poradzi. Do przeciwników tej idei nie docierały argumenty, że w budżecie wojewódzkim powinno być miejsce nie tylko na muzykę klasyczną, teatr i operę, ale również na muzykę rozrywkową, bo najważniejszymi recenzentami tych wydarzeń są odbiorcy. Nie każdy musi lubić i słuchać opery, to jest kwestia szacunku do innych ludzi, ich gustów i nic więcej.

Warto przypomnieć, że I Małopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej w Borzęcinie odbył się dzięki pomocy finansowej udzielonej w kwocie 200 tysięcy złotych z budżetu województwa małopolskiego gminie Borzęcin. W głosowaniu nad uchwałą w sprawie wsparcia finansowego dla idei organizacji festiwalu radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego głosowali jednogłośnie „za”, natomiast radni Prawa i Sprawiedliwości – na znak protestu – nie wzięli udziału w głosowaniu.

Tymczasem rzeczywistość pokazała, że Małopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej, zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, przyciągnął rzesze fanów różnego rodzaju muzyki, dla których impreza stałą się okazją do wspólnego spotkania, spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych. Mimo że była to dopiero pierwsza edycja, już dziś wiadomo, że nie ostatnia.

Ten Festiwal udowodnił, że jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Nie możemy ciągle organizować koncertów jazz-owych i muzyki poważnej. Te gatunki są dla koneserów, nie możemy jednak zapominać o pozostałych mieszkańcach Małopolski. To była największa impreza tego lata w regionie – tłumaczy Adam Kwaśniak.

Małopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej był także okazją do zorganizowania przeglądu orkiestr dętych oraz kapel weselnych z całego regionu. W ramach Przeglądu Zespołów Weselnych z Małopolski Wschodniej na borzęcińskiej scenie zaprezentowały się: Formacja Muzyczna Timeless z Radłowa, Kita Band z Rajbrotu, Zespół Avocado z Borzęcina/Bochni oraz Breviter Band z Dąbrowy Tarnowskiej. Wystąpiły także znakomite, małopolskie orkiestry dęte: Orkiestra Dęta Stary Wiśnicz, Orkiestra Dęta z Okulic, Orkiestra Dęta z Żurowej z mażoretkami oraz Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia. Warto zaznaczyć, że orkiestra z Żurowej zdobyła wcześniej II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Częstochowie.

Głównym celem tego zadania jest popularyzacja małopolskich kapel i zespołów wykonujących muzykę o charakterze weselnym, biesiadnym lub dancingowym oraz prezentacja aktualnych osiągnięć artystycznych orkiestr i stworzenie tradycji cyklicznych spotkań orkiestr dętych z terenu Wschodniej Małopolski wyjaśnia organizator wydarzenia, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania. – Promocja małopolskiej twórczości jest bardzo ważnym, społecznym elementem naszego Festiwalu. Tłumy, które odwiedziły stadion w Borzęcinie miały możliwość zapoznać się z dorobkiem, dodam, że całkiem pokaźnym, występujących zespołów. Mamy czym się pochwalić! Przegląd małopolskich zespołów na stałe wpisze się line-up Festiwalu.

Już tradycyjnie wydarzeniom w gminie Borzęcin towarzyszą dodatkowe atrakcje. Wiele stanowisk gastronomicznych, kuchnia regionalna, wesołe miasteczko i mnóstwo zabaw dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Festiwalu.

To było niesamowite wydarzenie. Od początku byliśmy przekonani, że mieszkańcom spodoba się zaproponowany przez nas format i chociaż zawsze pierwsza edycja wiąże się z niepewnością to publika I Małopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej nie zawiodła, a frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – komentuje wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. – Imprezy organizowane w gminie Borzęcin, cieszą się od lat dużą popularnością wśród mieszkańców regionu. Topowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, profesjonalna organizacja i fantastyczny klimat, przyciągają co roku do gminy tysiące fanów i miłośników dobrej zabawy „pod chmurką”. Przed nami kolejne w tym roku muzyczne i kulinarne doznania. Już 26-27 sierpnia w Borzęcinie odbędzie się finał dorocznych Dni Gminy Borzęcin (sobota) oraz 13. edycja Święta Grzyba (niedziela). Nie zabraknie tradycyjnych koszów wypełnionych grzybami, stołów pełnych smakowitości, a przede wszystkim koncertowych atrakcji. Gwiazdami tegorocznych Dni Gminy Borzęcin i Święta Grzyba będą: wyjątkowa Sylwia Grzeszczak, znakomity DJ C-BooL oraz niesamowita Golec uOrkiestra. Serdecznie Zapraszamy!!!

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>