Menu

Panorama Siedmiogrodzka w „Panoramie”

Muzeum Okręgowe w Tarnowie wzbogaciło się o kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Województwa Małopolskiego. Wszystkie fragmenty będzie można oglądać od 17 lipca w Galerii „Panorama” na Dworcu PKP w Tarnowie. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00.

Tarnowskie muzeum posiada 20 fragmentów dzieła Jana Styki, z czego jeden stanowi depozyt. W czerwcu kolekcja powiększyła się o „Atak węgierskich huzarów z pułku Vilmosa i Koburga”. Obraz pochodzi od prywatnego właściciela.

Do roku 2016 r. udało się zidentyfikować 38 obrazów, które są lub były pozostałością po słynnej „Panoramie Siedmiogrodzkiej” Jana Styki. Trzy fragmenty znane są tylko z przedwojennych reprodukcji i nie ma pewności czy zachowały się do dziś. Część obrazów ma określone lokalizacje lub właścicieli, niektóre znane są jedynie ze zdjęć, np. zamieszczanych w katalogach aukcyjnych.

Od 18 lipca Panorama Siedmiogrodzka będzie prezentowana po raz pierwszy w swojej nowej, stałej siedzibie czyli w Galerii „Panorama” na Dworcu PKP w Tarnowie.

Przypomnijmy, że w 1897 roku na zlecenie Węgrów Jan Styka wraz z zespołem artystów namalował wielki obraz panoramiczny przedstawiający zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Obraz był wykonany techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz i postanowił pociąć go na kawałki. Autor sprzedał oprawione i nabite na blejtramy fragmenty panoramy. Część z zidentyfikowanych dotychczas fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Tarnowskie muzeum pierwszy fragment panoramy zakupiło w 1977 roku. Wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.

fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>